W piątek, 3 maja, już po raz dwunasty przez miasta Zagłębia Dąbrowskiego przejedzie Masa Krytyczna.

Miłośnicy jazdy na rowerze odliczają już godziny do startu Zagłębiowskiej Masa Krytycznej. Rowerzyści w piątek (3 maja) już po raz dwunasty przejdą ulicami trzech zagłębiowskich miast.

– Jak majówka, to i fantastyczna okazja, by wsiąść na rower i spędzić czas w świetnej atmosferze, w towarzystwie nawet kilku tysięcy rowerzystów – mówi Marcin Dworak, metropolitalny oficer rowerowy.

Peleton tradycyjnie już wyruszy o godz. 15.00 spod dworca PKP w Sosnowcu, skąd ulicami 3 Maja, Blachnickiego i Braci Mieroszewskich dojedzie do Dąbrowy Górniczej. W dębowym mieście rowerzyści przejadą Aleją Róż i Królowej Jadwigi. Następnie dotrą do Będzina, gdzie ulicą Małobądzką dojadą do parku Dolna Syberka.

Na mecie na rowerzystów czekać będzie ciepły posiłek w postaci hot-dogów. Rozlosowane zostaną także rowery. Będzie ich dwanaście. Jednoślady ufundowały miasta: Będzin, Czeladź, Dąbrowa Górnicza i Sosnowiec oraz Bike Atelier. To jednak nie koniec. Wśród uczestników rozlosowanych zostanie również pięć bonów – każdy po 1000 zł – ufundowanych przez Gónośląsko-Zagłębiowską Metropolię.

Co trzeba zrobić? – Wszystkie odblaskowe kamizelki jutro rozdawane, będą posiadały „numer startowy”. Na mecie przejazdu w Będzinie każdy chętny będzie mógł wrzucić swój numerek do urny. Spośród uczestników zostanie wybranych kilkunastu szczęśliwców, którzy – zanim nagrodę otrzymają – będą musieli odpowiedzieć na kilka pytań – wyjaśnia Marcin Dworak.

Od godz. 12.00 rozdawane będą odblaskowe kamizelki. W tym roku organizatorzy przygotowali ich pięć tysięcy (w rozmiarach XL, L, M i S). Aby wziąć udział we wspólnym przejeździe nie trzeba się wcześniej zapisywać, ale – jak podkreślają organizatorzy – udział w Zagłębiowskiej Masie Krytycznej odbywa się na własną odpowiedzialność uczestnika.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w Zagłębiowskiej Masie Krytycznej udział wzięło pięć tysięcy rowerzystów. Podobnej liczby organizatorzy spodziewają się także w tym roku.