W najbliższą niedzielę, 19 września odbędzie się 14. Zagłębiowska Masa Krytyczna. Rowerzyści z naszego regionu przejadą ulicami trzech miast – Sosnowca, Będzina i Dąbrowy Górniczej.

Miłośnicy jazdy na rowerze odliczają już godziny do startu Zagłębiowskiej Masa Krytycznej. Rowerzyści w niedzielę (19 września) już po raz czternasty przejdą ulicami trzech zagłębiowskich miast.

Peleton wyruszy z sosnowieckiej Patelni (naprzeciwko Dworca PKP). Następnie uczestnicy pojadą w kierunku Zagórza (al. Blachnickiego i ul. Braci Mieroszewskich) do granicy z Dąbrową Górniczą.

W Dąbrowie trasa poprowadzi al. Róż, Królowej Jadwigi i Jana III Sobieskiego do granicy z Będzinem. W Będzinie rowerzyści pojadą ul. Kołłątaja do zamku i za mostem skręcą na wał przy Przemszy. Metą tegorocznej ZMK jest plaża miejska. W sumie do przejechania jest ok. 14 km.

Warto jednak podkreślić, że od godz. 12:00 będzie wydawanie tradycyjnych ZMKowych kamizelek i gadżetów. Natomiast na mecie na uczestników czekać będzie ciepły posiłek, wspólne rozmowy i dobra zabawa.

Rowerowa impreza regionu

Zagłębiowska Masa Krytyczna to najbardziej rowerowa impreza regionu, która ze zwykłego protestu wyewoluowała w istne święto rowerzystów. Zwykle te rowerowe tłumy można było zobaczyć w weekend majowy. W tym roku powrót do tradycji pierwszych edycji, kiedy wydarzenie odbywało się we wrześniu.

Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na rowerzystów w mieście oraz potrzebę rozbudowy infrastruktury i dróg rowerowych. Obecnie jest to jednak wielkie, rodzinne święto rowerzystów, gdzie można spotkać rowerzystów nie tylko z całego Zagłębia Dąbrowskiego ale i Górnego Śląska (Mysłowice, Katowice, Chorzów, Bytom a nawet Gliwice).

Nagrody Rower Power

Chociaż sytuacja rowerzystów z każdym rokiem ulega poprawie, wciąż pozostają miejsce, gdzie ścieżek rowerowych brakuje lub są one źle wykonane. – Nie wszędzie jest dobrze, więc w czasach gdy mikromobilność staje się kluczowym aspektem komunikacji w miastach chcemy wskazać co naprawdę dobrego wydarzyło się w 2020 i 2019 roku a co budzi śmiech i zwątpienie, dlatego środowisko rowerowe powołało Nagrody Rower Power – mówią organizatorzy wydarzenia.

Nagrody zostaną przyznane w siedmiu kategoriach. Gala rozdania nagród odbędzie się we wtorek 21 września o godzinie 18.00 w Sali Koncertowej „Muza” w Sosnowcu przy ulicy Warszawskiej 2.