Długi weekend majowy zbliża się wielkimi krokami. Dla tych, którzy pozostają w regionie, włodarze zagłębiowskich miast przygotowali wiele atrakcji. Sprawdź, co ciekawego dzieje się w okolicy.

BĘDZIN

W długi majowy weekend mieszkańcy Będzina z pewnością nie będą narzekać na nudę i brak atrakcji. Jak co roku, miasto zadbało o przygotowanie szeregu imprez dla osób w każdym wieku.

Majówka rozpocznie się od gry terenowej „Będzińscy tropiciele przygód”. Gra przeznaczona jest dla drużyn, znajomych lub rodzin i polega na tym, aby wspólnie odkrywać tajemnice i rozwiązywać zagadki związane z Będzinem, a w tym roku także Unią Europejską. Uczestnicy gry na starcie otrzymują specjalnie przygotowaną mapę i ruszają w teren, by odkryć fascynującą historię miasta. W wyznaczonych punktach czekają na nich specjalne zadania wymagające wiedzy, sprytu i sprawności. Za ich wykonanie przyznawane są punkty. W tym roku uczestnicy mogą przemierzać miasto pieszo oraz, co jest nowością, na rowerze!

Drugi maja, dzień flagi RP, upłynie w Będzinie pod znakiem sportowej rywalizacji. Najpierw, o godz. 17.00, na plaży miejskiej rozpocznie się Bieg Malucha. Najmłodsi pobiegną po alejkach plaży miejskiej na krótkich dystansach.

Po raz pierwszy w mieście zorganizowany zostanie nocny „Bieg z gwiazdami” i marsz nordic walking. Wszyscy zawodnicy, wyposażeni przez organizatora w latarki czołówki, pokonają dystans ok. 6 km. Strefę startową i metę zorganizowano również na plaży miejskiej. Trasa zawodów prowadzi przez wzgórze zamkowe, bulwary Czarnej Przemszy i stadion OSiR. Bieg będzie doskonałą okazją, aby obejrzeć miasto w nocnej scenerii.

CZELADŹ

Czeladzka majówka rozpocznie się 1 maja od imprezy pod hasłem: „Majówka Europejska” zorganizowana z okazji 15. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Będą konkursy dla dzieci i młodzieży, animacje, gry i zabawy oraz koncerty. Punktualnie w południe wspólnie odśpiewana zostanie „Oda do młodości”.

Ten dzień to również oficjalne otwarcie sezonu plenerowego, nie tylko na starówce, ale również w całym mieście. Na rynku, przy muzycznym akompaniamencie, otwarte zostaną ogródki letnie.

2 maja, radni Rady Miejskiej w Czeladzi odwiedzą wszystkie dzielnice miasta, aby jak co roku obdarować mieszkańców biało-czerwonymi chorągiewkami. Następnego dnia, o godzinie 10.00 w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika odbędzie się msza święta, po której około 11.30 na Placu Konstytucji 3 Maja rozpoczną się uroczystości miejskie.

A to nie koniec przygotowanych atrakcji. 4 maja w mieście otwarte zostaną kolejne dwa nowe place zabaw dla dzieci. Jeden z nich w dzielnicy Józefów (otwarcie o godzinie 10.00), a drugi w Parku Alfred (otwarcie o godzinie 11.00), gdzie dzieciaki będą mogły wziąć udział w rozmaitych grach, zabawach i animacjach przygotowanych specjalnie na tę okazję.

DĄBROWA GÓRNICZA

Majówka w dębowym mieście to już tradycyjnie Dębowy Maj Festiwal, który rozpocznie się w środę, 1 maja. Tegoroczna odsłona wydarzenia odbędzie się w Fabryce Pełnej Życia, Parku Zielona oraz Centrum Sportów Letnich i Wodnych. W programie festiwalu znajdą się rajdy rowerowe, biegi, pokazy taneczne, zajęcia fitness oraz inne atrakcje dla wszystkich mieszkańców miasta, regionu, a nawet województwa.

Na obiektach Centrum Sportów Letnich i Wodnych nad Pogorią III i w Parku Zielona będzie można podziwiać rowerowe akrobacje, uczestniczyć w europejskim rodzinnym rajdzie rowerowym, brać udział w różnych międzynarodowych zawodach sportowych, mistrzostwach Dąbrowy Górniczej, turniejach siatkówki, warsztatach capoeiry, wspinać się na ściance wspinaczkowej, zatańczyć break dance czy zumbę. Wszystkie atrakcje zaplanowano dla starszych i młodszych, znaczna ich część przeznaczona jest dla całych rodzin, jak np. kreatywne warsztaty z okazji Święta Flagi Narodowej.

Dębowy Maj Festiwal nie może obejść się bez muzycznej sceny Fabryki Pełnej Życia, dlatego dzień 1 maja będzie stał pod znakiem projektu „Rock Wolności”, a w plenerze zagrają: Tomasz Lipiński, Róże Europy, Kobranocka, Chłopcy z Placu Broni oraz Sztywny Pal Azji. Dzień później, w Święto Flagi Państwowej, na tej samej scenie rządzić będą lokalne zespoły: Cartel, Przemysław Smolarski, Niadara oraz Transgresja, która zwieńczy muzyczną odsłonę festiwalu.

SOSNOWIEC

Sosnowiecka majówka rozpocznie się od uroczystości związanych z wejściem Polski do Unii Europejskiej, po których przygotowano piknik europejski „W bojach o granice Rzeczypospolitej” przed sosnowieckim magistratem (godz. 12:00), podczas którego odbędzie się marsz rekonstrukcyjny. Następnie, wyruszy rajd pieszy i rowerowy do Trójkąta Trzech Cesarzy, gdzie na uczestników wydarzenia czekać będzie kolejny piknik (godz. 14:00).

Tego samego dnia odbędzie się wyjątkowy koncert zatytułowany „Wolność Niezależność Muzyka”. Wystąpią m.in. Zbigniew Hołdys, Maciej Maleńczuk, John Porter, Tymon Tymański, Titus, Joka i Mietall Waluś. Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00 występem zespołu Iova Super Soccer. Podczas koncertu zagrane zostaną także utwory Roberta Brylewskiego. Na scenie zaprezentują się również dzieciaki z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Sosnowcu.

Dzień później z okazji Dnia Flagi w ogrodzie jordanowskim w Kazimierzu Górniczym zaplanowano konkursy i animacje dla dzieci.

3 maja z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przygotowano uroczystości oficjalne przed pomnikiem na alei Zwycięstwa, a następnie przemarsz z orkiestrą dętą do Katedry.

ZAGŁĘBIOWSKA MASA KRYTYCZNA

Zagłębiowska Masa Krytyczna 2018 - fot. MZ
Zagłębiowska Masa Krytyczna 2018 – fot. MZ

Trzeci maja to oczywiście święto narodowe i związane z nim oficjalne uroczystości pod pomnikiem Poległym za Wolną Polskę, ale na Zagłębiu Dąbrowskim jest to także wyjątkowy dzień dla wszystkich rowerzystów! Ulicami zagłębiowskich miast przejadą tysiące uczestników 12. Zagłębiowskiej Masy Krytycznej. Start przewidziano spod Dworca Głównego w Sosnowcu o godz. 15.00, a meta zlokalizowana będzie w będzińskim Parku Syberka. Tutaj rowerzyści będą mogli odpocząć i zjeść posiłek regeneracyjny. Będzie można wygrać 12 rowerów! Udział w imprezie jest bezpłatny.