W niedzielę, 20 września, już po raz trzynasty przejdzie Zagłębiowska Masa Krytyczna. Trasa będzie przebiegała z Sosnowca przez Będzin do Dąbrowy Górniczej.

Tegoroczna Zagłębiowska Masa Krytyczna będzie miała inną formułę. Zamiast przejazdu jednej, kilkutysięcznej grupy rowerzystów organizatorzy proszą o podróżowanie w maksymalnie kilka osób.

– Startujemy 20 września z centrum Sosnowca. W tym roku prosimy o przejazd małymi grupami – podkreśla Rafał Siciński, pełnomocnik ds. polityki rowerowej w sosnowieckim MZUK-u.

Organizatorzy przygotowali 2 tysiące pakietów z plecakami, kamizelkami, voucherami oraz okolicznościowym informatorem. Rowerzyści będą je mogli odbierać w godz. 12.00-15.00 przy wejściu na dworzec PKP w centrum Sosnowca.

Sama trasa przyjazdu nie jest sztywno wyznaczona. Najważniejsze, aby z Sosnowca dojechać na linię mety. Organizatorzy sugerują przejazd drogą rowerową wzdłuż ul. 3 Maja do ul. Żeromskiego i dalej Orlą, Będzińską, Małobądzką i bulwarem na wał Czarnej Przemszy przez park Zielona w Dąbrowie Górniczej wjechać na parking przy Pogorii III. W Brzozowicy na rowerzystów będzie czekała darmowa przekąska. Meta tradycyjnie przy molo jeziora Pogorii III.

Uczestnicy Zagłębiowskiej Masy Krytycznej jako pierwsi będą mogli się zapoznać ze specjalnie wydanym informatorem „Zachowuj się na drodze”. Oprócz mapy z drogami i szlakami rowerowymi w książeczce znajdują się najważniejsze przepisy o tym, jak zachowywać się na rowerze, czym jest kontraruch. – Wszyscy musimy się uczyć, jak korzystać z dróg rowerowych, na co zawracać uwagę aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom ruchu – mówi Rafał Siciński.