W niedzielę, 19 września odbyło się uroczyste otwarcie remontowanej od 2019 roku kamienicy Konarzewskich. Budynek zlokalizowany przy rynku w Czeladzi ma ponad 100-letnią historię.

Obiekt przez dekady znajdował się w rękach znanej w mieście rodziny Konarzewskich. W nim przyjmowano ważnych gości czy organizowano między innymi wieczorki brydżowe. Posiadłość trafiła w ręce miejskie w 2007 roku, gdy została sprzedana przez kuzynkę córki pierwotnych właścicieli, która otrzymała ją w 1992 roku.

Otwarcie opóźnione o rok

Upływający czas sprawiał, że budynek niszczał. Miasto otrzymało ponad 3 miliony złotych na jego modernizację i rozbudowę. Łącznie koszt renowacji kamienicy kosztował 5,7 miliona złotych i został wykonany przez konsorcjum firm z Siemianowic Śląskich.

Prace zostały zakończone w 2020 roku. Pierwotnie obiekt miał zostać otwarty 16 października 2020 roku, jednak sytuacja pandemiczna sprawiła, że termin został przełożony na kolejny rok.

– Staraliśmy się znaleźć optymalny termin, który pozwalałby nie tylko na realizację zakładanego przez nas programu artystycznego, lecz również w miarę bezpieczną zabawę dla mieszkańców – mówi Jakub Kubasik, zastępca naczelnika Wydziału Promocji Miasta, Kultury i Współpracy z Zagranicą oraz rzecznik prasowy UM Czeladź

Kamienica Konarzewskich
Kamienica Konarzewskich – fot. Facebook @Zbigniew Szaleniec

Pomogą mieszkańcom miasta

Wyremontowany budynek znalazł swoje zastosowanie. W nim mieści się Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej, jak również punkt informacyjny. Zadaniem CUSiAL-u będzie realizacja zadania z zakresu aktywizacji zawodowej i społecznej.

Kamienica będzie więc nie tylko upiększać rynek w Czeladzi, ale również wspomoże mieszkańców miasta, którzy są bezrobotni, nieaktywni zawodowo czy niepełnosprawni. Zadowolenia z otwarcia budynku nie kryją władze miejskie.

– Jestem bardzo zadowolony z tego, że po zakończonej w 2020 roku modernizacji odzyskał on swój dawny blask. Obiekt ten ma służyć wszystkim mieszkańcom, dlatego został dostosowany do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych – mówi Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

koncert
Czeladź Śpiewa – fot. Marek Mierzwa

Otwarciu kamienicy Konarzewskich towarzyszył koncert projektu „Czeladź Śpiewa”. Grupa składa się z muzyków lokalnych. Całość uroczystości zwieńczył pokaz audiowizualny, którego punktem kulminacyjnym była prezentacja zmian, jakie nastąpiły w ostatnich 30 latach w Czeladzi.

CZYTAJ KONIECZNIE:

Kamienica Konarzewskich odzyskała dawny blask. Mieszkańcy mogą podziwiać efekty