Wjeżdżających do Sosnowca wita nowy napis – „Paszport masz?”. To element kampanii promocyjnej miasta.

Do Sosnowca tylko z paszportem! Nie, to nie żart, to element kampanii promocyjnej „Sosnowiec All Inclusive”, która ma zachęcić mieszkańców innych miast do spędzenia wakacji w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego.

Od wielu lat Sosnowiec jest bohaterem niewybrednych żartów internetowych. Jednym z najpopularniejszych jest ten o posiadaniu paszportów upoważniających do przekroczenia granicy na moście nad Brynicą. Władze miasta chcą odczarować stereotypy, rozdając paszporty na wakacje.

Sosnowiec ośmiesza stereotypy i wprowadza paszporty – fot. UM Sosnowiec
Sosnowiec ośmiesza stereotypy i wprowadza paszporty – fot. UM Sosnowiec

Sosnowiec All Inclusive — to wakacyjna kampania promocyjna miasta, która skierowana jest do potencjalnych turystów, czyli głównie do osób spoza Sosnowca. Jednym z elementów wakacyjnej promocji są paszporty, które w nietuzinkowy sposób promują miasto i „upoważniają do wjazdu na teren miasta”.

Pod koniec lipca, na granicy Sosnowca z Katowicami stanęła budka celnika, który miał sprawdzać paszporty turystów, czyli mieszkańców miast ościennych. Teraz włodarze Sosnowca postanowili ponownie przypomnieć o sosnowieckich paszportach. W tym celu, przy wjeździe do miasta stanęły tablice z napisem „Paszport masz?”. Zobaczą je m.in. kierowcy wjeżdżający od strony Katowic.

Paszport masz - fot. UM Sosnowiec
Paszport masz – fot. UM Sosnowiec

Warto przypomnieć, że paszporty nie tylko bawią, ale także edukują. Znajdują się na nich najciekawsze miejsca w mieście – m.in. ogrody jordanowskie, zabytki, największy w Polsce wodny tor przeszkód Aquator, kompleks wyciągów do wakeboardu i nart wodnych Wake Zone, ściankę wspinaczkową Poziom 450 i wiele innych.

Można je otrzymać od początku lipca od ambasadorów poza granicami miasta, czyli w miastach ościennych, ale także w „konsulacie”, czyli Centrum Informacji Turystycznej w Katowicach. Akcja potrwa do końca wakacji.

Skomentuj przez Facebook

9 KOMENTARZE

  • Dość nieracjonalna informacja i lepiej żeby się ktoś tak bawił u siebie w domu a nie rozpraszał głupotami kierowców w pasie drogowym i to jeszcze z takim osobnikiem w tle. Później wszyscy się dziwią skąd tyle wypadków, przecież to oczywiste w krajach gdzie się dba o bezpieczeństwo w pasie drogowym nie wolno stawiać żadnych reklam tym bardziej tak rozpraszających uwagę. Stop takiej durnocie w pasie drogowym! !!!!!

 1. Mimo sporego poczucia humoru, nie wiem czy się z tej promocji miasta śmiać czy nad nią płakać?
  Co z tej tablicy zrozumieją nie „autochtoni”?
  Na czym polega ta promocja dla mieszkańca np. pomorza przejeżdżającego tą drogą?
  Co on z tego zrozumie i zapamięta?

  • Nic nie zrozumieją, ale może zapytają i przestaną mylić Śląsk z Zagłębiem. W czasie mojego wyjazdu wakacyjnego napotkany mieszkaniec Pomorza powiedział, że Śląsk jest tam gdzie kopalnie węgla. Dla niego Górnośląski Okręg Przemysłowy to Śląsk. Mieszkaniec Dolnego Śląska słuchając tego przypadkiem musiał się bardzo napracować i wyjaśnić, że Wrocław to też Śląsk z kolei ja im obu tłumaczyłem, że na wschód od Brynicy to już Małopolska jest. Ludzie nie mają pojęcia o takich rzeczach.

 2. Żartów o czym? Skoro faktycznie Brynica była granicą między Polską, a Prusami, potem Niemcami. Sosnowiec to Małopolska, z powódek politycznych wcielony został do Śląska, tak jak i zabrano nam Pyrzowice.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here