Na granicy Sosnowca z Katowicami stanęła budka celnika. W sobotę ruszą kontrole paszportów.

Władze Sosnowca informują, że w weekend wracają kontrole na granicy Zagłębia Dąbrowskiego i Górnego Śląska. Budka celnika stanęła na Stawikach, czyli popularnym miejscu wypoczynku, nie tylko wśród mieszkańców Sosnowca. – Miejcie ze sobą paszporty i udostępnijcie znajomym – informują przedstawiciele sosnowieckiego magistratu.

Do Sosnowca tylko z paszportem! Nie, to nie żart, to element kampanii promocyjnej „Sosnowiec All Inclusive”, która ma zachęcić mieszkańców innych miast do spędzenia wakacji w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego.

Paszporty do Sosnowca dostępne są już w Katowicach - fot. Urząd Miasta Katowice
Paszporty do Sosnowca dostępne są już w Katowicach – fot. Urząd Miasta Katowice

Od wielu lat Sosnowiec jest bohaterem niewybrednych żartów internetowych. Jednym z najpopularniejszych jest ten o posiadaniu paszportów upoważniających do przekroczenia granicy na moście nad Brynicą. Władze miasta chcą odczarować stereotypy.

Sosnowiec All Inclusive — pod taką nazwą wystartowała wakacyjna kampania promocyjna miasta, która skierowana jest do potencjalnych turystów, czyli głównie do osób spoza Sosnowca. Jednym z elementów wakacyjnej promocji są paszporty. – Tyle razy słyszeliśmy, że na wjazd do Sosnowca potrzebny jest paszport. Skoro tak, to będziemy takie paszporty rozdawać – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Paszporty promują miasto. Przedstawiają one najciekawsze miejsca w mieście – m.in. ogrody jordanowskie, zabytki, największy w Polsce wodny tor przeszkód Aquator, kompleks wyciągów do wakeboardu i nart wodnych Wake Zone, ściankę wspinaczkową Poziom 450 i wiele innych.

Akcja rozdawania paszportów - fot. UM Sosnowiec
Akcja rozdawania paszportów – fot. UM Sosnowiec

Kampania promocyjna będzie trwała przez całe wakacje, w tym czasie paszporty wręczane będą „potencjalnym turystom” przez ambasadorów. Ich ważność wynosi tylko 30 dni! – Ale zastanawiamy się nad całkowitym zniesieniem wiz – podkreśla prezydent Sosnowca.

Paszporty można otrzymać od początku lipca od ambasadorów poza granicami miasta, czyli w miastach ościennych, ale także w „konsulacie”, czyli Centrum Informacji Turystycznej w Katowicach.