O samodyscyplinę i dostosowanie się do nowych reguł w czasie zagrożenia epidemią koronawirusa zaapelowały do pasażerów Tramwaje Śląskie. Przewoźnik prosi też o zrozumienie dla motorniczych, którzy muszą kategorycznie egzekwować wprowadzone przez rząd zasady.

Zgodnie z ogłoszoną we wtorek decyzją rządu od 25 marca do 11 kwietnia w autobusach, tramwajach i trolejbusach może znajdować się jednocześnie tylu pasażerów, ile wynosi połowa dostępnych miejsc siedzących.

PRZECZYTAJ: Kierowca autobusu może wyprosić pasażerów

Tramwaje Śląskie przestrzegają, że jeśli pasażerów w tramwaju jest zbyt wielu, motorniczy nie może kontynuować jazdy i musi poprosić część z nich o opuszczenie wagonu. Jeżeli w tramwaju jest maksymalna dopuszczalna liczba pasażerów i nikt nie chce wysiadać, motorniczy może na przystankach nie otwierać drzwi.

Tramwaj - fot. Tramwaje Śląskie
Tramwaj – fot. Tramwaje Śląskie

– Apelujemy o zrozumienie dla motorniczych. Takie sytuacje będą się zdarzać. Będą też momenty, że motorniczy poprosi o opuszczenie pojazdu części pasażerów, jeśli będzie ich zbyt wielu. To nie jest zła wola motorniczych, tylko najwyższa troska o dobro pasażerów, a także konieczność stosowania się do obowiązujących zasad bez narażania się na dotkliwe mandaty. Prosimy o zrozumienie sytuacji i bezwzględne stosowanie się do poleceń motorniczych, kontrolerów ruchu tramwajowego lub pracowników ZTM – mówi Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie.

Przypominamy, że w komunikacji tramwajowej w dni robocze obowiązują rozkłady jazdy ważne w soboty, a w weekend rozkłady jazdy ważne w niedziele.

Sytuacja jest dynamiczna i zapewne w kolejnych dniach będą wdrażane dalsze zmiany w organizacji ruchu pojazdów komunikacji miejskiej. – Wspólnie z Zarządem Transportu Metropolitalnego apelujemy, aby przed podróżą pasażerowie sprawdzili aktualny rozkład jazdy na stronie internetowej ZTM – podkreśla Andrzej Zowada.

Jak już pisaliśmy, liczba pasażerów będzie na bieżąco weryfikowana przez pracowników ZTM, którym zostało zlecone to zadanie. Na podstawie zebranych przez nich informacji oferta transportowa będzie zwiększana na tych liniach, z których aktualnie najczęściej korzystają mieszkańcy.

ZTM prosi również, aby pasażerowie pilnie zgłaszali informacje, na których liniach i w jakich godzinach liczba zajętych miejsc w pojazdach przekracza 50 proc. – Można to zrobić przez całodobową bezpłatną infolinię ZTM lub wysyłając informację na adres mailowy kancelaria@metropoliaztm.pl – tłumaczy Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM.

Skomentuj przez Facebook

11 KOMENTARZE

  • Czlowieku jestes juz tak wystraszony ze dal bys swoją żone wyru..ać byle by ci rząd dal gwarancje bezpieczenstwa. Zal mi takich ludzi jak ty.

    • Teraz są nowe wytyczne dla PiSich trolli: przekonywać ciemny lud, że sytuacja jest lajtowa i nie ma powodów do przekładania pogromu (wyborów) z 10.05. Używać starych metod, jak ktoś ma inne zdanie, zrobić z niego pi*dę, eunucha i co tam jeszcze się wymyśli, byle zmieszać z gównem tak, aby się już nie odezwał.
     11.05 zrobimy sobie, niczym w dyskoncie, „miesiąc włoski”. Różnica jest tylko taka, że my nie jesteśmy jednym z najbogatszych regionów Europy (Lombardia) i nasza służba zdrowia nie daje sobie rady nawet z grypą latem . Jak zaczniemy „zdychać”, to na taką skalę, że nie będzie miał nas kto chować.

 1. Czy w tej „najwyższej trosce o dobro pasażerów” zastanowił się ktoś, kto będzie wystawiał zwolnienia tym co nie dotarli do pracy a tym co się spóźnili zapłaci za te godziny. Może to bęzie rząd, może ZTM a może motorniczy?
  Zrozumcie, że ci co się przemieszczają nie robią tego dla przyjemności tylko po to aby inni mogli jeść, pić i żyć. Nie każda praca jest średnio Kowalskiemu potrzebnym urzędniczym przerzucaniem papierów. Tak, widać to dokłdnie – urzędy zamknięte a życie toczy się normalnie.
  Ci ludzie są pasażerami abyście mogli pracować zdalnie, leżeć piórem do góry i żyć. Doceńcie wię ich a nie rzucajcie im jeszcze kłody pod nogi. Zdrowia wszystkim i rozumu dla decydentów życzę.

 2. Aż w końcu trafi się taki, co nie wysiądzie i tramwaj dalej nie pojedzie. Policja, zadyma kwarantanna dla wszystkich. Zamknijcie wszystko, będziemy żyć powietrzem. Proszę sprzedawców o nie obsługiwanie w sklepach motorniczych. Niech zobaczą jak to jest bez jedzonka.

  • Tylko że pały mają teraz obowiązek kontroli ilości pasażerów. To przecież nie wina, motorniczy, kierowców, że tylko tylu a tylu ma być ludzi. Ja bym nie chciał płacić mandatu za to ze swojej kieszeni, także się nie dziwię że nie chcą ponad stan zabierać

   • Bzdura. Dziś jechałem zarówno autobusem jak i tramwajem i było więcej pasażerów niż Kaczyński pozwolił. Policjanci widzieli, ale chyba bali się opuścić radiowóz i użerać z potencjalnie zakażoną hołotą.

 3. Jak checinski zaproponawal rozwiązania ograniczające wirusa to było zawsze źle, a jak tylko jedyna i słuszna partia coś wprowadzi to brawo.
  Jacy Ci ludzie co za pissem trzymają są straszni, żebym jak najmniej takich w życiu musiał spotkać, brrr.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here