Małgorzata Hencel-Święczkowska, żona zastępcy prokuratora generalnego Bogdana Święczkowskiego, została prezesem Sądu Rejonowego w Sosnowcu.

Małgorzata Hencel-Święczkowska została prezesem Sądu Rejonowego w Sosnowcu. Mianował ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Prywatnie nowa prezes sosnowieckiego sądu jest żoną Bogdana Święczkowskiego, prokuratora krajowego i dobrego znajomego ministra Ziobry.

Powołanie Małgorzaty Hencel-Święczkowskiej na funkcję prezesa Sądu Rejonowego w Sosnowcu to efekt obowiązującej ustawy o ustroju sądów powszechnych, która daje ministrowi sprawiedliwości prawo do odwołania i powołania prezesa każdego sądu w Polsce (ma na to czas do 12 lutego 2018 roku).

Bogdan Święczkowski i Zbigniew Ziobro – fot. Ministerstwo Sprawiedliwości
Bogdan Święczkowski i Zbigniew Ziobro – fot. Ministerstwo Sprawiedliwości

Małgorzata Hencel-Święczkowska pracuje w sosnowieckim sądzie już od dawna. Była tam sędzią wydziału karnego, a ostatnio pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego tego wydziału.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Sosnowiecka prokuratura będzie miała nową siedzibę

O sędzi było głośno w 2008 roku, gdy stanęła przed sądem dyscyplinarnym. Chodzi o sprawę kobiety oskarżonej o to, że nie powstrzymała swojego męża przed samobójstwem i nie podjęła żadnych działań, aby ratować mu życie. Prokuratura wysłała akta sprawy do Sosnowca, a miała do Katowic. Sędzia Małgorzata Hencel-Święczkowska tego nie zauważyła i przez rok prowadziła sprawę.

Sąd dyscyplinarny uznał, że dopuściła się ona „rażącego naruszenia przepisów i doprowadziła do nieuzasadnionej przewlekłości postępowania”. Sąd uznał ją za winną, ale odstąpił od kary, a kosztami postępowania obciążono Skarb Państwa.

Czy nowoczesny obiekt widowiskowo-sportowy w Będzinie jest potrzebny?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...

Sosnowiecka prokuratura będzie miała nową siedzibę. Będzie to „centrum sprawiedliwości na miarę XXI wieku” [WIDEO]