W środę, 1 grudnia odbył się briefing prasowy prezydenta Sosnowca w sprawie bierności rządu i rozwiązań miasta w sprawie wykorzystywania paszportów covidowych. Jednym z pomysłów są zniżki na kulturę i sport.

W związku ze wzrostem zakażeń, który osiąga niebezpieczny poziom, polski rząd postanowił wprowadzić kolejne ograniczenia. Od 1 grudnia obowiązują zmienione limity w kościołach, lokalach gastronomicznych, hotelach, obiektach kultury i obiektach sportowych do 50 proc. zajętych miejsc.

– Nie wiem czy to działania rządu, które mają doprowadzić do tego, że możemy tylko pracować, bo tylko w zakładach pracy nie ma ograniczeń. Według polskiego rządu nie ma gorszego miejsca, gdzie można się zarazić, ale może to wynika z innego powodu – stwierdził Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Zdaniem prezydenta Sosnowca polski rząd wprowadza chaos oraz składa wielkie obietnic z których później się nie wywiązuje. Jednym z przykładów ma być niedawna obietnica ministra zdrowia, który twierdził, że rząd nie zamierza wprowadzać żadnych ograniczeń, po czym kilka dni później ogłosił tzw. pakiet alertowy obostrzeń.

– Co zrobić z ludźmi, którzy już kupili bilety? W jaki sposób mamy sprawdzać szczepienia czy inne dowody na to, że dana osoba ma test czy przechorowała COVID? W jaki sposób mamy doprowadzić do tego, żeby w teatrze była pełna sala, te 50 proc., które może wejść, skoro z jednej strony mówi się, że osoby zaszczepione nie liczą się do limitu, a z drugiej, nie ma zasad, jak paszport covidowy można sprawdzać – stwierdził prezydent Chęcińki.

Zniżki dla wybranych?

Włodarze Sosnowca postanowili sami znaleźć rozwiązania, które mają ułatwić korzystanie z placówek kultury i sportu. – My nie chcemy nikogo segregować, my tylko chcemy, żeby obywatele naszego kraju mogli czuć się bezpiecznie, a przede wszystkim, żeby mogli korzystać z jednostek kultury i sportu – wyjaśnił Arkadiusz Chęciński. – Myślimy, że paszporty covidowe działają pozytywnie – dodał.

Miasto wprowadza zniżki oraz bonusy dla osób, które będą chciały pokazać zaświadczenie o szczepieniu, przebytej chorobie, przeprowadzonym teście covidowym i są z wynikiem ujemnym. – Chcemy wypełniać sale, bo przecież miasto i jego mieszkańcy ponoszą za to koszty, zwłaszcza po tym co się dzieje z samorządami musimy te koszty ograniczać – zaznaczył prezydent Sosnowca.

Równy dostęp do jednostek kultury i sportu

Wprowadzone obostrzenia negatywnie wpłyną m.in. na teatry. – Teatr Zagłębia to instytucja, która sprzedała już na grudzień prawie wszystkie bilety, dlatego wszystkie obostrzenia są dla nas dużym utrudnieniem – wyjaśnia Iwona Woźniak, dyrektor Teatru Zagłębia w Sosnowcu. – Dlatego chcemy, żeby kultura byłą otwarta. Będziemy prosili o dobrowolne okazywanie paszportów. Czujmy się w teatrze bezpieczni – dodała.

Jak zapowiedziano podczas briefingu, od stycznia na widzów czekać będą specjalne zniżki dla osób, które okażą zaświadczenia. – Będą to zniżki kilkunasto- lub kilkudziesięcioprocentowe dla osób, które dobrowolne okażą paszport covidowy w kasie teatru – wyjaśnia Iwona Woźniak.

Ulgi wprowadzone zostaną także w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. – MOSiR przygotowuje się do wprowadzenia, mam nadzieję, że to nastąpi już od tego weekendu, ulg w postaci obniżki rzędu 20 proc. od aktualnie obowiązującej ceny biletów na dwie kryte pływalnie (przy Bohaterów Monte Cassino i w Klimontowie). ZNiżka będzie obowiązywała dla osób, które dobrowolnie okażą paszport covidowy – zapowiedział Jerzy Górak, dyrektor MOSiR Sosnowiec.

Kolejną instytucją, która dołączy do akcji jest Zagłębiowska Mediateka. Osoby, które zechcą okazać się paszportem covidowym, zaświadczeniem ozdrowieńca lub ważnym negatywnym wynikiem testu PCR: otrzymają kartę magnetyczną gratis przy zapisie do biblioteki oraz otrzymają 20 proc. rabat przy regulowaniu kar za nieterminowy zwrot książek (zniżka może zostać uwzględniona tylko w przypadku osobistej wizyty w bibliotece w celu uregulowania należności).

– Jeszcze raz podkreślę. że tu nie chodzi o segregację, ale o to, żeby można do maksimum wykorzystać nasze obiekty , aby wszystkie chętne osoby mogły z nich korzystać – zaznaczył Arkadiusz Chęciński.

Jak skorzystać ze szczepień?

W Sosnowcu, przy ul. Wawel 2, wciąż działa punkt szczepień, gdzie można przyjść i zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. – Od maja zaszczepiliśmy 65 tys. osób, we wrześniu i październiku po ok. 3 tys., a w listopadzie blisko 9 tys. W ostatnim czasie obserwujemy wzmożone zainteresowanie szczepieniami. Mam nadzieję, że to pozwoli nam przejść bezpiecznie czwartą falę – podkreśla Dariusz Skłodowski, pełnomocnik prezydenta Sosnowca ds. sytuacji epidemicznej związanej z COVID-19.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Pakiet alertowy obostrzeń. Od 1 grudnia zostaną wprowadzone ograniczenia