Minister Zdrowia ogłosił, że zostaje wprowadzony tzw. „pakiet alertowy obostrzeń”. Nowe ograniczenia będą obowiązywały od 1 grudnia. To reakcja rządu na pojawienie się nowego wariantu koronawirusa.

Od 1 grudnia Ministerstwo Zdrowia wprowadza pakiet alertowy. – W związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa opracowaliśmy pakiet alertowy. Dotyczy on uszczelnienia granic oraz ograniczeń krajowych – zapowiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Zmienione zostaną limity w kościołach, lokalach gastronomicznych, hotelach, obiektach kultury i obiektach sportowych do 50 proc. zajętych miejsc. limity te obowiązywać będą od 1 grudnia do 17 grudnia. – Zmniejszamy limity z 75 proc. do 50 proc. zapełnienia w gastronomii, hotelach, kulturze, kościołach, obiektach sportowych. Osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w tych limitach – zaznaczył minister Niedzielski.

Dodatkowo zmniejszony zostanie limit ze 150 do 100 osób dla imprez typu wesela, komunie, dyskoteki. W imprezach sportowych z 500 do 250. Ostatnia ważna zmiana – w punktach typu siłownia, strefa fitness, targi, konferencje podnosimy limit do 1 osoby na 15 m kw.

Uszczelnienie granic

Kolejnym elementem jest zmiana zasad dla podróżujących do Polski z krajów non-Schengen. Wydłużono kwarantannę do 14 dni, a zwolnienie z kwarantanny może być od ósmego dnia po wykonaniu testu PCR.

Ponadto wydano zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich (Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe), które są uznane za kraje szczególnego ryzyka.

– Osoby wracające z tych krajów, niezależnie jaką drogą, będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni. Nie ma możliwości zwolnienia testem z takiej kwarantanny – poinformował minister zdrowia.