Ruszają kolejne prace u zbiegu ulic Hubala-Dobrzańskiego, Zapolskiej i Gacka. Od 17 lutego wyłączony z ruchu będzie fragment ul. Zapolskiej.

Zanim ulica zostanie zamknięta, na odcinku od ul. Hubala-Dobrzańskiego do wjazdu na teren Centrum Pediatrii, wykonawca prac firma Ambet przygotuje tymczasowy parking. Dojazd do miejsc postojowych będzie możliwy od strony ul. Kraszewskiego.

Wykonawca utwardzi miejsce tymczasowego parkingu i udostępni go już w czwartek. Tego samego dnia planowane są pierwsze roboty na zamkniętej części ul. Zapolskiej. Firma rozpocznie frezowanie starej nawierzchni i rozbiórkę podbudowy, a następnie zajmie się przebudową sieci. Wszystkie roboty powinny zostać wykonane do połowy tego roku.

Nowe rondo

Planowana modernizacja układu drogowego przewiduje budowę ronda u zbiegu ulic Hubala-Dobrzańskiego, Zapolskiej i Gacka oraz rozbudowę ulicy Zapolskiej.

– Inwestycje, które w tym miejscu planujemy, mają na celu zwiększenie komfortu jazdy jak również podniesienie bezpieczeństwa. W Klimontowie znajduje się Centrum Pediatrii, każdego dnia przyjeżdżają tutaj rodzice z dziećmi z całego województwa. Do szpitala prowadzi bardzo wąska droga. Bywa, że pozostawione niezgodnie z przepisami samochody blokują dojazd do szpitala, nie tylko opiekunom małych pacjentów, ale też ambulansom. Po pracach do takich sytuacji nie powinno już dochodzić – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Poprawi się również dojazd do stadionu, a właściwie nowego, całorocznego obiektu, który powstanie w miejscu obecnego, wysłużonego boiska.

mapa
Klimontów objazdy – fot. UM Sosnowiec

Kilka etapów prac

Zadanie drogowe zostało podzielone na etapy. Pierwszy obejmuje prace przy rozbudowie ulicy Zapolskiej – na odcinku od skrzyżowania z ul. Hubala-Dobrzańskiego do wjazdu na teren Centrum Pediatrii.

– Znajdujący się na początku ulicy Zapolskiej parking, zostanie wyremontowany. Po prawej stronie ulicy zostaną wybudowane miejsca postojowe, których brakuje opiekunom małych pacjentów szpitala dziecięcego. Przy parku, na wysokości wjazdu do szpitala utworzymy kolejnych 20 miejsc – wylicza prezydent Sosnowca.

Znacznie większy zakres prac obejmuje skrzyżowanie u zbiegu ulic Hubala-Dobrzańskiego, Zapolskiej i Gacka. W tym miejscu powstanie rondo, które zdecydowanie poprawi płynność ruchu.

Inwestycja obejmuje także zmianę lokalizacji przystanku autobusowo-tramwajowego, który w obecnym kształcie nie jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Nowy wspólny zlokalizowany będzie pomiędzy ulicą Gacka a stadionem.

Roboty obejmują także budowę chodników oraz zatoki autobusowej przed nowym rondem w kierunku Maczek. Warte 6,3 mln zł prace powinny zakończyć się do końca przyszłego roku.

CZYTAJ TAKŻE:

Duże zmiany w jednej z dzielnic miasta. Zrealizowanych zostanie kilka inwestycji