Sosnowiecki Klimontów przejdzie w najbliższym czasie prawdziwą rewolucję. Zmodernizowany zostanie układ drogowy, wyremontowana zostanie przychodnia przy ul. Hubala-Dobrzańskiego, powstanie także nowe boisko z zadaszaniem.

Planowana modernizacja układu drogowego przewiduje budowę ronda u zbiegu ulic Hubala-Dobrzańskiego, Zapolskiej i Gacka oraz rozbudowę ulicy Zapolskiej. Ma to na celu m.in. łatwiejszy i bezpieczniejszy dojazd do Centrum Pediatrii.

– Inwestycje, które w tym miejscu planujemy mają na celu zwiększenie komfortu jazdy, jak również podniesienie bezpieczeństwa. W Klimontowie znajduje się Centrum Pediatrii, każdego dnia przyjeżdżają tutaj rodzice z dziećmi z całego województwa. Do szpitala prowadzi bardzo wąska droga. Bywa, że pozostawione niezgodnie z przepisami samochody blokują dojazd do szpitala, nie tylko opiekunom małych pacjentów, ale też ambulansom. Po pracach, które w tym miejscu zostaną wykonane do takich sytuacji nie powinno już dochodzić – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

droga, jezdnia
Hubala Dobrzańskiego – fot. UM Sosnowiec

Inwestycja poprawi również dojazd do stadionu, a właściwie nowego, całorocznego obiektu, który powstanie w miejscu obecnego, wysłużonego boiska. Miasto w ten sposób wykorzysta dofinansowanie, jakie otrzymało we wrześniu z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Szeroki zakres prac

Zadanie drogowe zostało podzielone na etapy. Pierwszy obejmuje prace przy rozbudowie ulicy Zapolskiej – na odcinku od skrzyżowania z ul. Hubala-Dobrzańskiego do wjazdu na teren Centrum Pediatrii.

– Znajdujący się na początku ulicy Zapolskiej parking, zostanie wyremontowany. Po prawej stronie ulicy zostaną wybudowane miejsca postojowe, których brakuje opiekunom małych pacjentów szpitala dziecięcego. Przy parku, na wysokości wjazdu do szpitala utworzymy kolejnych 20 miejsc – wylicza prezydent Sosnowca.

Znacznie większy zakres prac obejmuje skrzyżowanie u zbiegu ulic Hubala-Dobrzańskiego, Zapolskiej i Gacka. W tym miejscu powstanie rondo, które zdecydowanie poprawi płynność ruchu.

Inwestycja obejmuje także zmianę lokalizacji przystanku autobusowo-tramwajowego, który w obecnym kształcie nie jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Nowy wspólny przystanek dla autobusów i tramwajów zlokalizowany będzie pomiędzy ulicą Gacka, a stadionem.

droga, jezdnia
Hubala Dobrzańskiego – fot. UM Sosnowiec

Wielkie zmiany dla mieszkańców

Roboty obejmują także budowę chodników oraz zatoki autobusowej przed nowym rondem w kierunku Maczek. Warte to 6,3 mln zł prace powinny zakończyć się do końca przyszłego roku. Dziś została podpisana umowa w tej sprawie. Za inwestycję odpowiada bytomska firma Ambet.

– To wielka chwila dla dzielnicy Klimontów. Zmiany, które nadchodzą zupełnie odmienią oblicze tej dzielnicy. Z jednej stronie mamy przebudowę układu drogowego, podniesienie bezpieczeństwa i komfortu jazdy, z drugiej mieszkańcy doczekają się nowego boiska, remonty przychodni. Cieszą miejsca parkingowe, bo wszyscy, którzy choć raz korzystali z usług szpitala dziecięcego wiedzą jaki jest z tym problem. Jeśli dodamy do tego nowe budynki mieszkalne, które niebawem powstaną w sąsiedztwie boiska to mamy pełny obraz zmian na lepsze w Klimontowie – nie kryje zadowolenia Piotr Dudek, sosnowiecki radny.

CZYTAJ TAKŻE:

Prawdziwa rewolucja, a w tym odnowiona przychodnia. Trwa postępowanie przetargowe