Od 22 czerwca do 10 lipca będzie można składać projekty w ramach siódmej edycji budżetu obywatelskiego w Sosnowcu. Jak będzie wyglądać zgłaszanie projektów w czasie pandemii?

Rusza kolejna, siódma edycja sosnowieckiego budżetu obywatelskiego. Już za kilka miesięcy wybierać będziemy kolejne projekty, które zostaną zrealizowane. W tym roku miasto zamierza przeznaczyć na ten cel 8 mln złotych. Z powodu trwającego wciąż stanu zagrożenia epidemicznego na mieszkańców czekają drobne zmiany.

W pierwszym etapie, od 22 czerwca do 10 lipca, będzie można składać projekty. Tak jak w poprzednich latach, pomysłodawcy muszą wypełnić formularz, zebrać podpisy poparcia oraz uzyskać ewentualną zgodę właściciela nieruchomości na realizację projektu na wskazywanym terenie (jeśli nie należy on do gminy).

– W związku z epidemią koronawirusa, w celu wsparcia i wzmocnienia działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa, jak również w trosce o zdrowie nas wszystkich informujemy, że rekomendowanym sposobem zgłaszania projektów do VII edycji BO jest droga elektroniczna – mówią przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. – Zachęcamy wszystkich do przesyłania na adres: obywatelski@um.sosnowiec.pl skanów formularzy z propozycjami projektów wraz z dołączonymi listami poparcia, oświadczeniami i zgodami (jeśli są konieczne) – dodają.

Ponadto, możliwe jest również wysłanie zdjęć wszystkich stron wypełnionego formularza zgłoszenia projektu wraz z listą poparcia projektu. Wówczas ważne jest, aby były to zdjęcia możliwie dobrej jakości, z których można odczytać wszystkie pola formularza.

– Dla wszystkich naszych mieszkańców, którzy preferują jednak tradycyjny sposób składania projektów – w Urzędzie Miejskim uruchomiono skrzynkę podawczą znajdującą się przy wejściu do budynku – informują przedstawiciele sosnowieckiego magistratu.

Warto podkreślić, że przygotowując wniosek należy określić lokalizację swojego projektu oraz właściciela terenu, na którym ma być on zrealizowany. – W przypadku pytań bądź wątpliwości zachęcamy do kontaktu telefonicznego z pracownikami Wydziału Kultury i Promocji Miasta pod numerem tel. 32 296 06 16 lub drogą mailową: obywatelski@um.sosnowiec.pl – mówią urzędnicy.

VII edycja budżetu obywatelskiego w Sosnowcu

Podobnie jak w ubiegłych latach miasto podzielone jest na 17 rejonów. Na osiedlowe pomysły przeznaczono 5 mln zł, a na projekty ogólnomiejskie przeznaczony będzie 1 mln złotych.

Po raz kolejny osobna pula pieniędzy (600 tys. zł.) będzie przeznaczona na inwestycje przy przedszkolach. Ponadto, na młodzieżowy projekt obywatelski przeznaczono 250 tys. zł, a na przedszkolny projekt obywatelski 150 tys. zł.

Na promocję na walkę z niską emisją przeznaczono 1 mln złotych.

VI edycja Budżetu Obywatelskiego w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec
VI edycja Budżetu Obywatelskiego w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Głosowanie nad projektami planowane jest na przełomie września i października. Swój głos będzie można oddać elektronicznie na stronie lub w punktach konsultacyjnych. Uprawnieni do głosowania są wszyscy mieszkańcy Sosnowca.

CZYTAJ TAKŻE:

Przybywa miejsc do rekreacji i wypoczynku