Rusza kolejna edycja ekologicznej akcji „Ekososna z Ekostacji”. Tym razem w zamian za surowce przywiezione do MPGO w Sosnowcu, mieszkańcy będą otrzymywali bony.

To kolejna odsłona akcji. – Już po raz trzeci namawiamy mieszkańców Sosnowca do wzięcia udziału w „Ekosośnie z Ekostacji”, ale w nieco odświeżonej formule, z dodatkowymi nagrodami – mówi Bartosz Wydra, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami.

Zasada jest prosta. Wystarczy zebrać butelki pet, puszki aluminiowe, makulaturę, a w zamian otrzyma się kupony o wartości 10 zł do wykorzystania w kwiaciarni Agramis.

Akcja skierowana jest do mieszkańców Sosnowca, którym bliska jest idea dbania o środowisko i ekologia. Część z tych surowców rozkłada się nawet do 1000 lat, stąd ważna jest ich segregacja i powtórne wykorzystanie do produkcji opakowań, odzieży czy zabawek.

Co zyskujesz?

W poprzednich latach dzięki zaangażowaniu mieszkańców, Sosnowiec zalesiło 340 sosen. Jakie surowce należy oddać, aby otrzymać kupon? 20 butelek PET to 1 pieczątka, 15 puszek aluminiowych – 1 pieczątka, 5 kg makulatury – 1 pieczątka, 8 pieczątek to 1 kupon. Pula kuponów wynosi 500 szt. Dodatkowo dla 5 uczestników, którzy podczas trwania akcji zbiorą najwięcej surowców, czekają nagrody, a główną będzie rower.

Akcja „Ekososna z Ekostacji” trwa od 1 lipca do 31 sierpnia 2021 roku. Surowce należy dostarczać do Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – Ekostacja Juliusz (Grenadierów 21) od poniedziałku do piątku w godz. 9-17 oraz w soboty w godz. 9-13 .

Pieniądze za odpady

– Warto również pamiętać, że w mieście ustawiliśmy osiem automatów, do których mieszkańcy mogą wrzucać plastikowe butelki PET lub puszki aluminiowe, jednocześnie wspierając sosnowiecki sport. Automaty stoją w ośmiu lokalizacjach – w trzech z nich można segregować zarówno butelki PET, jak i puszki aluminiowe – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

1 butelka lub puszka to 0,2 zł na wybrany cel: piłkarskie, hokejowe lub koszykarskie Zagłębie. Dotychczas udało się zebrać już prawie 400 tysięcy butelek i puszek.