W środę, 28 grudnia zakończyły się prace związane z zasypywaniem szybów dawnej kopalni Kazimierz-Juliusz. Kolejnym etapem prac będzie likwidacja części powierzchniowej.
– Prace związane z likwidacją szybów KWK Kazimierz-Juliusz były wykonywane zgodnie z umową i harmonogramem. Prace związane z zasypywaniem szybów zostały zakończone 23 grudnia. W środę, 28 grudnia wykonawcy zakończyli prace porządkowe po zakończonych robotach, a także zbierali ostatnie materiały i narzędzia – mówi Witold Jajszczok, rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
Do zasypania pięciu szybów (Kazimierz I, Kazimierz II i Kazimierz V na terenie ruchu Kazimierz oraz Karol i Maczki) zużyto łącznie 122175 ton materiału zasypowego, który na teren kopalni przywiozły 4484 samochody.
Ostatnią tonę węgla w kopalni Kazimierz-Juliusz wydobyto na powierzchnię 29 maja 2015 r. Decyzję o likwidacji kopalni poprzedziły liczne protesty górników, które odbyły się w 2014 roku.
– Obecnie prowadzone są rozmowy z miastem na temat dalszych losów terenów po dawnej kopalni, a także prowadzone są przygotowania do przetargów na likwidację części powierzchniowej – dodaje Jajszczok.
Bliskie jest porozumienie władz Sosnowca ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń dot. przejęcia przez miasto kolejki wąskotorowej. Ta mogłaby stać się prawdziwą atrakcją turystyczną stolicy Zagłębia.
Przypominamy, że na początku grudnia do sosnowieckiego muzeum trafiły zabytkowe płaskorzeźby z orłami, figura św. Barbary i pozostałe pamiątki z kopalni Kazimierz-Juliusz.