Zagłębie Sosnowiec w piątek wieczorem wyjechało na zgrupowanie do Chorwacji. Przed samym wyjazdem doszło do zmian w kadrze. Z klubu odszedł Płamen Kraczunow, a nowym zawodnikiem został Kacper Łopata.

Bułgarski stoper Płamen Kraczunow nie pojechał w piątkowy wieczór z drużyną na zgrupowanie do Chorwacji. Klub rozwiązał z 31-letnim zawodnikiem kontakt za porozumieniem stron. Kraczunow w barwach Zagłębia rozegrał 9 spotkań w Fortuna I Ligi i zdobył jednego gola w meczu z Wigrami Suwałki.

Kacper Łopata nowym piłkarzem Zagłębia Sosnowiec - fot. zaglebie.eu
Kacper Łopata nowym piłkarzem Zagłębia Sosnowiec – fot. zaglebie.eu

Przyszedł Kacper Łopata

Do Chorwacji trener Dariusz Dudek zabrał za to Kacpra Łopatę. 18-letni środkowy obrońca został na pół roku wypożyczony z klubu Premier Leaque Brighton & Hove Albion F.C z wyłącznością na transfer definitywny.

– Zagłębie to dla mnie idealne miejsce do rozwoju kariery. Będę grał z doświadczonymi zawodnikami pod okiem doświadczonego trenera, który we mnie wierzy. To też była bardzo ważna kwestia przy podjęciu decyzji – przyznaje Kacper Łopata, który ostatnio był wypożyczony do klubu Whitehawk FC.

Warto dodać, że Kacprem Łopatą zainteresowany był także Birmingham City FC. – Wiem dobrze o tym, że Zagłębie to klub z wielką historią i dużym potencjałem sportowym. Przyszedłem do Sosnowca, by walczyć o ekstraklasę. Ostatnio byłem wypożyczony do seniorskiego klubu Whitehawk FC, gdzie grałem, ale trenowałem w Brighton z zespołem U-23, albo też pierwszą drużyną. Przez 6 miesięcy dużo się nauczyłem od starszych ode mnie graczy Whitehawk – zaznacza nowy obrońca Zagłębia, który wiosną będzie grał z numerem 5.

Kacper Radkowski – fot. zaglebie.eu
Kacper Radkowski – fot. zaglebie.eu

Zagłębie w Chorwacji

Do Chorwacji trener Dariusz Dudek zabrał ostatecznie 25 zawodników. Oprócz Łopaty szansę gry dostało także trzech młodych graczy Akademii im. Włodzimierza Mazura – pomocnik Hubert Sych oraz obrońcy Wiktor Zarzycki i Jakub Knap. – Gdy dowiedziałem się, że jadę na obóz z pierwszym zespołem bardzo się ucieszyłem. To dla mnie szansa na pokazanie swoich umiejętności i dalszy rozwój pod okiem trenera Dariusza Dudka i całego sztabu. Gra w pierwszej drużynie Zagłębia to jedno z marzeń mojego dzieciństwa. Po 10 latach trenowania w Akademii zaczyna się spełniać – mówi Hubert Sych. Do Medulin pojechali także Szymon Pawłowski i Michał Góral, którzy wracają do pełnej sprawności po wcześniejszych operacjach.

W trakcie zgrupowania w Medulin, gdzie Zagłębie stacjonowało rok temu, zespół weźmie udział w siódmej edycji Pucharu Arena Cup. Rywalami sosnowiczan w grupie będą: FK Krupa (Bośnia i Hercegowina), FK Kolubara Lazarevac (Serbia) i Radnika Bijeljina (Bośnia i Hercegowina).

Miguel Quintais piłkarzem Zagłębia Sosnowiec – fot. Marek Rybicki
Miguel Quintais piłkarzem Zagłębia Sosnowiec – fot. Marek Rybicki

Ruchy kadrowe w Zagłębiu

Przypomnijmy, że klub z Sosnowca, oprócz wspomnianego już Kacpra Łopaty, pozyskał także dwóch innych graczy – Litwina Markasa Benetą i Miguela Quintaisa z Demokratycznej Republiki Konga, mający też portugalskie obywatelskie.

Wiosną dla Zagłębia nie zagrają już za to: Płamen Kraczunow, Stanislav Bilenkyi (FK Ruch Lwów), Michał Kieca (wypożyczony do Skry Częstochowa), Błażej Radwanek (wypożyczony do Garbarni Kraków), a także Mateusz Bieniek i Carl Stewart (obaj Piast Żmigród). Wolną rękę w poszukiwaniu nowego klubu dostał również Dawid Ryndak, który przebywa na testach w w FK Železiarne Podbrezová. Na testach w Standard Liège przebywał Kacper Radkowski. – To było naprawdę ciekawe doświadczenie. Uważam, że jest trochę różnica piłkarska, mniej fizyczna. Spędziłem tam tydzień, trenowałem z zespołem U-21 i pierwszą drużyną. Czekam na rozwój wypadów, ale przede wszystkim skupiam się na tym, co jest teraz. Jak najlepiej chciałbym przygotować się do rundy wiosennej Fortuna I Ligi – powiedział uzdolniony 18-latek.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Piłkarze Zagłębia wyruszają na zgrupowanie do Chorwacji. Trener zabiera 25 zawodników