Zagłębiana, dział regionalny Zagłębiowskiej Mediateki, działa online. Pracownicy sosnowieckiej biblioteki dwa razy w tygodniu publikują w internecie cykl regionalnych prelekcji.

Zagłębiana, dział regionalny Zagłębiowskiej Mediateki, zaprasza na cykl regionalnych prelekcji online, zamieszczanych na Facebooku regularnie dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i czwartki o godz. 14.00. Wszystkie wykłady prowadzi dr Magdalena Boczkowska, starszy kustosz Zagłębiowskiej Mediateki.

– Dzięki przystępnej i ciekawej narracji widzowie poznają między innymi historię znanych i czasami niesłusznie zapomnianych ludzi związanych z naszym regionem, a także liczne ciekawostki i nieznane szerzej fakty. Prelekcje są bogato dokumentowane archiwalnymi zdjęciami i dokumentami – przekonuje dr Magdalena Boczkowska.

W zeszłym roku świętowaliśmy w Zagłębiowskiej Mediatece setną rocznicę ślubu Poli Negri z sosnowieckim hrabią…

Opublikowany przez MBP Sosnowiec / Zagłębiowska Mediateka Czwartek, 9 kwietnia 2020

Dotychczas ukazały się wykłady dotyczące m.in. Poli Negri, jej miłości do hr. Dąmbskiego i pobytu w Sosnowcu, aktorki Belli Darvi – urodzonej przy ulicy Targowej jedynej Polki ze Złotym Globem dla najlepszej debiutującej aktorki na koncie, zapomnianego poety „przeklętego”, Kazimierza Ratonia, zwanego niegdyś „zagłębiowskim Rilkem” i wielkiej diwy operowej Natalii Stokowackiej, której setną rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku.

Dzisiaj o 12.00 miał odbyć się u nas wernisaż wystawy z okazji setnych urodzin diwy operowej, Natalii Stokowackiej….

Opublikowany przez MBP Sosnowiec / Zagłębiowska Mediateka Poniedziałek, 6 kwietnia 2020

Wkrótce opublikowane zostaną kolejne wykłady. – Wkrótce porozmawiamy m.in. o pochodzącym z Sosnowca reżyserze, Stanisławie Jędryce, i jego kultowych już filmach i serialach, maczkowskim epizodzie Leona Kruczkowskiego, poezji por. Wacława Stacherskiego – szefa oddziału śląskiego Armii Krajowej czy tajemniczym kuferku Hanki Ordonówny, który po latach odnalazł się w Sosnowcu – wylicza Magdalena Boczkowska.