We wtorek, 16 listopada w Zagłębiowskiej Mediatece odbędzie się inauguracyjne spotkanie Szkoły Mistrzów poświęcone idei edukacji włączającej.

16 listopada w Zagłębiowskiej Mediatece w Sosnowcu, o godzinie 16.00 odbędzie się spotkanie Szkoły Mistrzów, które zapoczątkuje cykl zaplanowanych spotkań z osobami niezwykłego formatu, które dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem pomogą w kreowaniu osobistego warsztatu pracy.

Jest to projekt edukacji włączającej prowadzony przez przez Zespół Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu w ramach projektu prowadzonego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. Gościem inauguracyjnej konferencji będzie prof. dr. hab. Zenon Gajdzica – ceniony pedagog specjalny o znacznym dorobku naukowym popartym własnym doświadczeniem w pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Celem projektu jest wsparcie 5 placówek z Sosnowca w zakresie realizacji kształcenia włączającego i wsparcia uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego w szkołach ogólnodostępnych poprzez organizację wypożyczalni sprzętu specjalistycznego, organizację szkoleń dla dyrektorów szkół i utworzenie sieci współpracy, organizację szkoleń eksperckich dla nauczycieli szkół ogólnodostępnych, działania promujące edukację włączającą – konferencje, warsztaty, eventy edukacyjno-kulturalne, działania badawczo-naukowe – prowadzenie ewaluacji i badań naukowych w obszarze realizowanych działań z zakresu edukacji włączającej oraz organizację wsparcia dla uczniów i zespołów klasowych szkół uczestniczących w projekcie.

– Zespół pedagogów z ZSS 4 korzystając ze swojego wieloletniego doświadczenia wziął na swoje barki próbę przygotowania szeregu działań mających na celu wdrożenie autorskiego modelu wsparcia dla uczniów szczególnie go potrzebujących. Jednocześnie wsparcie merytoryczne otrzyma kadra placówek. Mamy nadzieję, iż czas ten będzie energetyczny i pokaże możliwości holistycznego podejścia do edukacji opartego na doświadczeniach z zakresu pedagogiki specjalnej uwzględniającej potrzeby uczniów oraz kadry – informuje Iwona Durek, dyrektor ZSS 4.

Szkołami współpracującymi ze Specjalistycznym Centrum Wspierającym Edukację Włączającą (SCWEW) są:

  • IX Liceum Ogólnokształcące im W. Szymborskiej w Sosnowcu,
  • Szkoła Podstawowa nr 18,
  • Przedszkole Miejskie nr 51,
  • Szkoła Podstawowa nr 39,
  • CKZiU.