Zakończyła się budowa ostatniego odcinka zachodniej obwodnicy Zawiercia, która ma poprawić komfort i bezpieczeństwo kierowców. Jest to jedna z najważniejszych drogowych inwestycji w powiecie zawierciańskim.

Ostatni etap polegał na budowie ronda przy ul. Obrońców Poczty Gdańskiej. Inwestycja była możliwa, dzięki pozyskaniu dofinansowania ze środków Funduszu Dróg Samorządowych w ramach naboru wniosków na 2020 rok. Miasto na ten cel otrzymało ponad 1 mln złotych, a także środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (pokryły one wkład własny w wysokości ponad 1 mln 289 tys. zł).

Zachodnia obwodnica Zawiercia – fot. UM Zawiercie

– Oddajemy ostatni element zachodniej obwodnicy Zawiercia, czyli rondo przy ul. Obrońców Poczty Gdańskiej. Tak naprawdę sama koncepcja pojawiła się jeszcze w 2006 roku. Budowa ronda przy Hotelu Villa Verde (pierwszy odcinek) rozpoczęła się w 2011 roku. Przez te lata wszyscy prezydenci miasta systematycznie budowali z roku na rok tę obwodnicę – mówi Łukasz Konarski, prezydent Zawiercia. Cała budowa kosztowała około 34 mln zł, z czego 12 mln zł udało się pozyskać z innych źródeł – dodał.

Rondo połączyło nową drogę z drogą wojewódzką nr 796. Obwodnica pozwoli na bezpieczny dojazd ciężarówek do terenów inwestycyjnych i wpłynie na zmniejszenie ruchu m.in. w Zawierciu-Marciszowie. Jak podkreślali uczestnicy uroczystości, przedsięwzięcie jest bardzo istotne dla potencjalnych inwestorów, którzy zdecydują się wybudować w naszym mieście kolejne zakłady produkcyjne.

Zachodnia obwodnica Zawiercia – fot. UM Zawiercie

Warto również dodać, że gmina wykonała drogę od ronda przy ul. Obrońców Poczty Gdańskiej do wjazdu na tereny przemysłowe (koszt blisko 536 tys. zł). Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wyniosło blisko 500 tys. zł. Możliwy jest już także przejazd od ronda na ulicy Obrońców Poczty Gdańskiej do ronda na ul. Wojska Polskiego. Początek zachodniej obwodnicy to rondo przy Hotelu Villa Verde. Obwodnicą przejedziemy także przez tereny Strefy Aktywności Gospodarczej.