Prażucha, pieczonki, zalewajka – to tylko niektóre z 22 dań, których przepisy znalazły się w wydanej właśnie książce kucharskiej „Zagłębiowskie wspomnienie o jedzeniu, czyli tradycyjne potrawy kuchni Zagłębia Dąbrowskiego”.

W książce znalazły się 22 przepisy na zagłębiowskie dania. – Ta książka to zbiór wyjątkowych receptur zebranych wśród mieszkańców naszego miasta przez dwóch pasjonatów gotowania i zagłębiowskich smaków – Dariusza Mączkę i Tomasza Wasyliszyna. Wśród przepisów królują dania nieskomplikowane, posiadające tradycyjny rodowód i przygotowywane w sosnowieckich domach od co najmniej pół wieku – podkreśla Dobrawa Skonieczna-Gawlik, badaczka kultury Zagłębia Dąbrowskiego, jurorka konkursów kulinarnych.

Przepisy zabrali Tomasz Wasyliszyn i Dariusz Mączka, na co dzień nauczyciele w Zespole Szkół Gastronomicznych w Sosnowcu. Publikacja powstała przy współudziale pracowników Urzędu Miasta Sosnowca. Na czytelników czekają 22 przepisy zilustrowane barwnymi fotografiami i dopełnione wspomnieniami mieszkańców regionu.

Książka kucharska z przepisami kuchni zagłębiowskiej – fot. UM Sosnowiec

Jeszcze z opowieści babci pamiętam o takich potrawach, jak garus czy prażucha, choć prawda jest taka, że ich smaku nie znam. Jednak w moim domu często gościła np. fitka albo chałka, oczywiście robione przez mamę. Pieczonki to już klasyka, do której wracam, kiedy tylko mogę. Myślę, że każdy będzie pozytywnie zaskoczony gdy sięgnie po tę książkę. Tak, Zagłębie ma swoją kuchnię i jest niezwykła, a przede wszystkim oparta na tradycji i dziedzictwie kulturowym. To kolejny element krzewienia naszej zagłębiowskiej kultury – nie kryje dumy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Książkę można kupić w Centrum Informacji Miejskiej oraz na stronie Zamku Sieleckiego.