W niedzielę, 4 listopada odbyła się druga tura wyborów samorządowych. Poznaliśmy włodarzy kolejnych miast w naszym regionie.

Za nami druga tura wyborów samorządowych, podczas których mieszkańcy wybierali włodarzy swoich miast. Wyborcza dogrywka w Zagłębiu Dąbrowskim odbyła się w Dąbrowie Górniczej, Zawierciu oraz Szczekocinach, Żarnowcu i Włodowicach (powiat zawierciański).

W Dąbrowie Górniczej walkę o fotel prezydenta wygrał Marcin Bazylak (SLD Lewica Razem), zdobywając 61.25 proc. poparcia (27205 głosów). Jego kontrkandydat, Roberta Warwasa z Prawa i Sprawiedliwości, poparło 38.75 proc. głosujących (17212). Warto przypomnieć, że w pierwszej turze Marcin Bazylak otrzymał 34,23 procent poparcia, natomiast Robert Warwas 25,26 proc.

Po zaciętej i wyrównanej walce, w Zawierciu nowym prezydentem został Łukasz Konarski, startujący z komitetu Zawierciańska OdNowa. Nowego włodarza miasta poparło 53,7 proc. głosujących (9836 głosów). natomiast, dotychczasowy prezydent Witold Grim otrzymał 46.30 proc. (8482 głosów).

Zmiany zajdą także w gminie Szczekociny (powiat zawierciański). Już podczas pierwszej tury wiadomo było, że zajdą zmiany na stanowisku burmistrza gminy. Dotychczasowy włodarz Krzysztof Dobrzyniewicz nie dostał się do drugiej tury. O fotel burmistrza rywalizowali ze sobą Marcin Drej (KWW Aktywny Samorząd) oraz Jacek Lipa (KW Prawo i Sprawiedliwość).

Pierwszą turę wyborów w Szczekocinach wygrał Marcin Drej uzyskując 37.36 proc. poparcia, podczas gdy Jacek Lipa uzyskał 35.15 proc. oddanych głosów. W drugiej turze sytuacja się zmieniła. Doradcę burmistrza, Marcina Dreja poparło 45.50 proc. głosujących (1667 głosów), podczas gdy kandydata z ramienia Prawa i Sprawiedliwości poparło 54.50 proc. osób (1997 głosów).

Również w gminie Żarnowiec podczas pierwszej tury nie wyłoniono nowego wójta. W II turze wyborów o fotel wójta ubiegało się dwóch kandydatów: Maciej Derela oraz Grzegorz Scelina. To właśnie ten drugi zwyciężył zarówno w pierwszej turze, jak i ostatecznie podczas drugiej tury otrzymując blisko 60 proc. poparcie (1473 głosów).

We Włodowicach, o fotel wójta walczyli Dorota Wnuk oraz dotychczasowy wójt gminy Adam Szmukier. Władza pozostała w rękach sprawującego od 2010 roku Adama Szmukiera. W pierwszej turze wyborów zdobył on 1186 głosów, czyli 42,89 proc. wszystkich oddanych głosów. Natomiast, w drugiej turze uzyskał 53.57 proc. poparcia (1487 głosów).

Również w Siewierzu władza pozostaje w dotychczasowych rękach burmistrza Zdzisława Banasia, który zmierzył się w drugiej turze z Tomaszem Dzierżanowskim. Urzędujący od 12 lat burmistrz uzyskał 58.24 proc. poparcia (3600 głosów), jego kontrkandydat uzyskał 41.76 proc. (2581 głosów).

Wstydliwa frekwencja

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała na swojej stronie internetowej, że frekwencja w drugiej turze wyborów samorządowych wyniosła 45,44 procent. Najwyższa frekwencja była w województwie pomorskim. Najniższa frekwencja – 44.49 procent – była w województwie śląskim.

Największa mobilizacja była w Bielsku Białej, natomiast najniższa w Bytomiu. Kiepsko wypada także Dąbrowa Górnicza, gdzie końcowa frekwencja wyniosła 46.44 proc, co oznacza, że do lokali wyborczych udała się zaledwie połowa osób uprawnionych do głosowania.

CZYTAJ TAKŻE:

Wybory 2018: Roszady w zagłębiowskich miastach. Gdzie będzie druga tura wyborów?