Policjanci z Zawiercia zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierujących. Kobieta jadąca volkswagenem miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie, natomiast drugi 35 – letni kierowca opla ponad 4. Dodatkowo mężczyzna nie posiadał uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Policjanci z drogówki zatrzymali do kontroli pojazd. Badanie stanu trzeźwości kierującej 52 – latki wykazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie.
Kilka godzin później policjanci z komisariatu w Szczekocinach otrzymali zgłoszenie, że znajdujący się w miejscowości Starzyny kierowca jest pijany. Informacja ta została potwierdzona. Badanie stanu trzeźwości 35 – latka wykazało 4 promile alkoholu w organizmie! Mundurowi ustalili również, że kierowca będący mieszkańcem gminy Szczekociny nie posiada uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Policja apeluje o trzeźwość za kierownicą i o odpowiednie reakcje na nietrzeźwych kierowców.
- Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem określonym w art. 178a §1 Kodeksu karnego, za które przewidziana jest kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Kierowca musi liczyć się też z wysoką grzywną, zakazem prowadzenia pojazdów nie krótszy niż 3 lata oraz obligatoryjną karą finansową na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych.
- Za kolejne prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, sąd orzeka nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w wysokości co najmniej 10 tys. złotych. Poza karą wymierzaną przez Sąd sprawcy nie mogą liczyć także na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela. Niejednokrotnie z własnej kieszeni, pokrywają spowodowane przez siebie szkody.
- Kierowca, który spowodował zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, znajdując się co najmniej w stanie po użyciu alkoholu musi liczyć się z konsekwencjami takimi, jak kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.