Znamy większość włodarzy, którzy przez kolejne pięć lat będą zarządzali naszymi miastami. Są też miejsca, gdzie na kandydatów czeka druga tura.

W niedzielę, w pierwszej turze wyborów samorządowych, wybraliśmy wójtów, burmistrzów, prezydentów i radnych. W większości zagłębiowskich miast i gmin niespodzianek nie było. W Sosnowcu prezydentem pozostaje Arkadiusz Chęciński, w Będzinie – Łukasz Komoniewski, a w Jaworznie – Paweł Silbert.

W roli burmistrza ponownie zobaczymy w Czeladzi Zbigniewa Szaleńca, w Sławkowie Rafała Adamczyka, w Wojkowicach Tomasza Szczerbę. Podobnie będzie w Porębie, gdzie urzędujący burmistrz został wybrany na kolejną kadencję – zdobył 2791 głosów (65,70 proc.). W Łazach dotychczasowy burmistrz Maciej Kaczyński wygrał z kandydatem PiS Krzysztofem Furmanem.

Na kolejną kadencję został także wybrany Tomasz Sadłoń – wójt gminy Psary, zdobywając 4440 głosów, czyli aż 81,33 proc. W Bobrownikach w pierwszej turze wygrywa Małgorzata Bednarek, dotychczasowy zastępca gminy Bobrowniki. W Ożarowicach, z ponad 73 proc. poparciem wójtem został Grzegorz Czapla.

Druga tura czeka na mieszkańców Dąbrowy Górniczej, gdzie zmierzą się Marcin Bazylak (34.23 proc.) z SLD Lewica Razem i Robert Warwas (25.26 proc.) z PiS.

Druga tura czeka także na dotychczasowego włodarza Zawiercia, Witold Grim zmierzy się z Łukaszem Konarskim z komitetu „Konarski – Zawierciańska odnowa”. Grim uzyskał 31,92 proc., a Konarski 28,01 proc.

Również w Siewierzu 4 listopada odbędzie się druga tura. O głosy mieszkańców powalczą Zdzisław Banaś (49.81 proc.) i Tomasz Dzierżanowski (31.36 proc.).

Skomentuj przez Facebook

24 KOMENTARZE

  1. Za SLD nie przepadam, ale oddałbym głos nawet na diabła, byleby kandydat PiS nie wygrał. Chyba w żadnym dużym mieście PiS nie wygrał, w pozostałych miastach Zagłębia nie ma prezydentów/burmistrzów z PiS. Jeżeli wygra Warwas nikt z Dąbrową nie będzie chciał współpracować. Nie wierzę, że mieszkańcom Dąbrowy bliżej do podkarpackiej wioski niż dużego miasta.

  2. Co wy gorole pierdolicie? Od lat u was rządzi komuna!!To Bazylak nie wygra???Ale jesteście naiwni…Bazylak w II turze wygra z kretesem z Warwasem !!!Niech żyje patologia i ubóstwo!!!!😁😁😁😁

  3. Bazylak już jest na przegranej pozycji! Przecież to pupilek Podrazy! A ten zadłużył miasto na grube miliony i teraz ma jeszcze prokuraturę na karku i dlatego nie startuje w wyborach!

  4. Marcin Bazylak, gdyby chciał, już dawno byłby europosłem, posłem, ale nie chciał! DG to jego miasto, chce tutaj pracować, rozwijać DG, poświęcić temu miastu najlepsze lata swego życia. Nie znam drugiego człowieka tak zaangażowanego w pracę dla Dąbrowian. Jest doświadczony, wg mnie ma świetny, przemyślany, realny program dla DG – teraz jest dobry czas na rozwój szeroko pojętej infrastruktury komunikacyjnej – dworce pkp, parkingi, synchronizacja środków komunikacji, centrum. To jego zespól ludzi z UM ma kapitalne pomysły m. in. na imprezy kulturalne jak Zagłębie WOOD, sportowe, biegi, maratony etc. Jest tolerancyjny, nowoczesny, otwarty, potrafi zarażać innych entuzjazmem, budować zespoły ludzi. I nie musi się wszystkiego uczyć od zera. To miasto ma szczęście, że ma takiego kandydata. Wreszcie szansa, na naprawdę sprawnego Prezydenta, tymczasem czytam, że 40 letni facet, który prawie wszystkie istotne projekty w mieście chce konsultować z mieszkańcami jest komunistą?! Nie wierzę?! A nie rozróżniacie kochani liberalnych, demokratów o lewicowych poglądach od komunistów? Odkąd w mieście o robotniczych korzeniach, poglądy lewicowe to wstyd i powód do wyśmiewania? A nie widzicie, że wszyscy Ci zatroskani dotąd problemami mieszkańców kandydaci na Prezydenta DG nie maja Wam nic konkretnego do zaoferowania oprócz górnolotnych haseł typu „równe szanse”, „szanse dla wszystkich”, ” miasto na jakie zasługujecie”, czyli konkretnie co, jak? Wszyscy będziemy się wozić Mercedesami Benzami? Skoro jeden z kandydatów ma na wszystko pomysł, a jest radnym odkąd pamiętam, czemu dotąd na sesjach głównie milczał? Pan Warwas nie wie już sam, czy jest z Jaworzna, czy z DG i pies z kulawą nogą w DG go widział do czasów wyborów, a od problemów jako poseł tej ziemi zawsze trzymał się z daleka. A pani Duraj Fert Tatiana, straszy wszystkich „układem dąbrowskim”, sama oczywiście zapomniała, że pracowała w tym, układzie. Pamiętam tylko, że bardzo się kiedyś przymilała do ówczesnego układu. Jeśli więc ten „układ” – może zapewnić: dworce, parkingi, sprawną komunikację z całym regionem, czyste, nowoczesne ulice, oświetlenie led, drogi, chodniki, świadome programy proekologiczne, rozwój rekreacji, być może nowe centrum miasta, o którym sami mieszkańcy zadecydują, zagłosuję na układ dąbrowski. PIS może nam co najwyżej wyburzyć pomnik, może PKZ bo to przecież relikty komunizmu.

  5. Zgadzam się z przedmówcą, wszyscy przekonywali do swoich, powiedzmy to autorskich programów, każdy był najlepszym kandydatem na prezydenta DG, a teraz już mają jeden wspólny program – wybrać dla nas PISprezydenta. Już raz była taka koalicja – wybrała prezydenta Jerzego Talkowskiego, miasto zasnęło na 4 lata. Jeszcze jedno, jest nie tyle śmiesznie co strasznie, jeśli Ci Państwo, hm hm, popierający potrafią tak liczyć jak piszą tj. z błędami ortograficznymi, to nie wiem jak to przeżyje budżet DG.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here