Białorusin z polskim paszportem Alek Achrem został nowym przyjmującym Aluronu Virtu Warty Zawiercie. Zawodnik związał się z klubem 2-letnim kontraktem.

Po przedłużeniu umów z kilkoma zawodnika, klub z Zawiercia rozpoczął kontraktowanie nowych siatkarzy. Pierwszym z nich jest doskonale znany w PlusLidze Alek Achrem, który w latach 2009-2016 występował w Asseco Resovii Rzeszów. W ciągu tych lat zdobył z rzeszowskim klubem trzykrotnie mistrzostwo Polski, dwukrotnie wicemistrzostwo oraz dwukrotnie brązowy medal. W swoim siatkarskim CV ma również Superpuchar Polski oraz srebrny medal Ligi Mistrzów i Pucharu CEV.

Zanim Achrem trafił do klubu z Podkarpacia, to występował w Białorusi oraz w Grecji. Występy w każdym z tych krajów obfitowały w medale. W swoim pierwszym klubie Kommunalniku Grodno zdobył trzy mistrzostwa oraz dwa wicemistrzostwa. Z klubu z Grodna przeniósł się Technopriboru-Bieła Mohylew na dwa sezony, które ukoronował dwukrotnie mistrzostwem Bialorusi.

Siatkarz na medal

Następnie trafił do greckiego Iraklisu Saloniki. Podczas dwuletniego pobytu wywalczył mistrzostwo Grecji, dwukrotnie superpuchar oraz srebrny medal Ligi Mistrzów. Z kolei po siedmiu latach gry w Polsce trafił do Turcji, w której podobnie, jak w Grecji spędził dwa lata. Podczas pierwszego roku gry występował w Halkbanku Ankara, z którym zdobył mistrzostwo Turcji. Do Jurajskich Rycerzy trafia z Galatasaray Stambuł. W ubiegłym sezonie uplasował się na czwartym miejscu tureckiej ligi.

Kapitan reprezentacji

Oprócz bogatej kariery klubowej Achrem to etatowy reprezentant oraz kapitan reprezentacji Białorusi. W kadrze naszych wschodnich sąsiadów występował przez 13 lat. W 2011 roku przyjął polskie obywatelstwo. Prywatnie z żoną Natalią wraz z trójką dzieci mieszka w Rzeszowie.

– Aluron Virtu Warta Zawiercie to młody zespół, który mimo krótkiego stażu w PlusLidze ma wielkie ambicje i dlatego chcę uczestniczyć w tym projekcie – powiedział Alek Achrem. – Zawiercie jest blisko Rzeszowa, czyli mojej rodziny i to też miało wpływ na mój wybór – dodał.

Transferowa karuzela w Zawierciu

Przypomnijmy, że wcześniej klub z Zawiercia poinformował o przedłużeniu współpracy m.in. z Michałem Żukiem, Taichiro Kogą, Grzegorzem Boćkiem, Krzysztofem Andrzejewskim i Łukaszem Swodczykiem. Nowym trenerem został natomiast Mark Lebedew.

W Alurovie Virtu Warta Zawiercie nie zobaczymy za to Grzegorza Pająka, Davida Smitha, Kamila Długosza, Kacpra Popika, Macieja Zajdera, Mariusza Marcyniaka, Mateja Pataka i Hugo de Leona.