Wciąż spore emocje wywołuje remont centrum miasta i związane z nim zmiany, a wśród nich zwężenie chodnika, z którym nie zgadzają się głównie przedsiębiorcy z 3 Maja. Dlatego doszło do ich spotkania z przedstawicielami miasta.

W czwartek, 11 stycznia odbyło się spotkanie przedstawicieli Sosnowca wraz z właścicielami lokali przy 3 Maja w sprawie remontu fragmentu (od Plastrów Miodu w kierunku centrum miasta) ulicy 3 Maja. W spotkaniu udział wzięli Jeremiasz Świerzawski, pełnomocnik prezydenta ds. inwestycji, przedstawiciele Wydziału Inwestycji Miejskich oraz Wydziału Ruchu Drogowego.

Powodem spotkania były toczące się prace w centrum miasta. Według lokalnych przedsiębiorców, w trakcie prowadzonych prac powinien zmienić się ogólny wygląd wspomnianego fragmentu, bo jak podkreślają była ona kiedyś ulubionym spacerniakiem mieszkańców.

Niestety, w wyniku obecnych działań chodnik zwęził się o 60 cm, przez co zdaniem przedsiębiorców, ulica straciła swój dawny urok i przestała być postrzegana jako miejsce sprzyjające pieszym. – Remont, który teoretycznie mógłby poprawić sytuację pieszych w mieście, jeszcze ją pogarsza – podkreślają.

Spotkanie było okazją do rozmowy na temat inwestycji oraz wyjaśnienia wszystkich niedomówień, które pojawiają się w ostatnim czasie. Przedsiębiorcy wyrazili jednak swój niepokój, że pora spotkania (godz. 11:00) była nieodpowiednia, co spowodowało, że duża część zainteresowanych nie mogła w nim wziąć udziału.

CZYTAJ TAKŻE: Mieszkańcy i przedsiębiorcy mają dość remontów

W trakcie spotkania dyskutowano nad ewentualnymi poprawkami w projekcie. Miejscy urzędnicy nie wykluczają zmian w projekcie, jest jednak warunek.

– Priorytetem prezydenta jest komfort mieszkańców, dlatego planujemy dalsze rozmowy z zainteresowanymi. Chcemy wspólnie ustalić, czy miejsca parkingowe mają być po skosie czy równolegle, co ograniczy ich ilość – dodaje Jeremiasz Świerzawski, doradca prezydenta ds. inwestycji.

Nie ustalono, kiedy zostanie podjęta ostateczna decyzja w sprawie wyglądu ulicy. Jak podkreślają urzędnicy, do podjęcia tej decyzji potrzebna jest opinia pozostałych lokatorów i przedsiębiorców korzystających ze wskazanego miejsca.

– Postaramy się dotrzeć do wszystkich zainteresowanych, aby każdy z nich mógł przedstawić swoje zdanie. Wszyscy muszą mieć jednak świadomość, że zmiana miejsc parkingowych ze skośnych, na miejsca równoległe spowoduje zmniejszenie ilości miejsc parkingowych – dodaje Świerzawski.

Taka opcja nie podoba się wszystkim. – Od lat wnioskujemy o większą ilość miejsc parkingowych. To nie tylko miejsca dla nas, ale także dla naszych dostawców, a przede wszystkim naszych klientów – dodał jeden z przedsiębiorców. – Jeżeli zostanie zrealizowany pomysł parkingu tuż przy Sezamie, brak tych kilku miejsc parkingowych nie będzie problemem, jednak obecnie może to być spore utrudnienie – dodaje.

Podobnego zdanie jest część mieszkańców. – Najbardziej cierpią mieszkańcy centrum, którzy w ciągu dnia mogą zapomnieć o wolnym miejscu do parkowania. Ograniczenie miejsc parkingowych pogłębiłoby ten problem – dodaje jedna z mieszkanek.

Kierowcy i mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość. Rozmowy w sprawie ostatecznego wyglądu ulicy 3 Maja będą jeszcze kontynuowane.