Wiosną w sosnowieckim parku między ulicą Szybową a Dybowskiego w Niwce staną duże figury owadów oraz trzymetrowa wiewiórka.

Figury, które pojawią się w sosnowieckim parku uzupełnią istniejącą już tam ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną. Projekt „Przyroda dla Sosnowca: ścieżka edukacyjno-przyrodnicza” zwyciężył w budżecie obywatelskim w 2018 roku.

W ramach ścieżki pojawiło się pięć przystanków, których wiodącymi elementami są tablice edukacyjne i filary wiedzy. Każdy kto odwiedzi park, może dowiedzieć się jakie budki lęgowe powinny być wieszane dla zwierząt, dlaczego segregacja odpadów jest tak ważna oraz jakie negatywne skutki niesie za sobą wypalanie traw i nieużytków. Dodatkowo przestrzeń została wzbogacona o obrotowe filary wiedzy i tablicę edukacyjną przedstawiającą dzięcioły. Teren wokół ścieżki wypełniły głogi pośrednie, miłorzęby, kosodrzewiny oraz kwitnące obecnie oczary. Natomiast dla ptaków, wiewiórek i nietoperzy zawieszono budki. Ponadto karmnik, który ustawiono nieopodal ul. Dybowskiego jest miejscem często odwiedzanym przez zimujące ptaki, co zostało odnotowane podczas Zimowego Ptakoliczenia z Przyrodą dla Sosnowca – opowiada Przemysław Bartos, autor bloga Przyroda dla Sosnowca.

W sosnowieckim parku pojawią się figury owadów i wiewiórki – fot. Przyroda dla Sosnowca

Ogromna wiewiórka

Teraz pojawią się duże figury motyla, biedronki i wiewiórki. Ich wysokość waha się od 150 do nawet 300 cm. Co warte podkreślenia, figura wiewiórki będzie jedynym okazem tego typu w Polsce.

– Liczę na to, że umieszczone figury pozwolą zwiększyć świadomość mieszkańców na kwestie ochrony środowiska oraz mogą stanowić podstawę ścieżki edukacyjnej wykorzystywanej przez uczniów pobliskich szkół. Każdy, kto choć na chwilę zatrzyma się przy figurach zwierząt i zastanowi się nad tym, dlaczego tak mało jest dzikiej przyrody wokół nas będzie mógł zmienić coś w swojej postawie. Mój przykład jest dowodem na to, że jeżeli wierzymy w to co robimy, identyfikujemy się z tym i jesteśmy wytrwali w dążeniu do realizacji marzeń to kiedyś na pewno się uda. Mnie się udało i dzięki temu Niwka się zmienia – podkreśla Przemysław Bartos.

W sosnowieckim parku pojawią się figury owadów i wiewiórki – fot. Przyroda dla Sosnowca

To jednak nie koniec zmian w sosnowieckim parku. Latem, trasa ścieżki zostanie utwardzona tworzywem mineralnym, aby ułatwić swobodne poruszanie się, między poszczególnymi stacjami edukacyjnymi. Dodatkowo wykonane zostaną kilkustopniowe schody prowadzące na skarpę, na której znajduje się siłownia na świeżym powietrzu oraz trampoliny.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Przyroda dla Sosnowca. W mieście powstała ścieżka przyrodnicza