W Sosnowcu urodziło się pierwsze dziecko dzięki metodzie in vitro. Kilkutygodniowa dziewczynka ma się dobrze. 9 kwietnia rusza nabór do kolejnej edycji programu.

Kilka tygodni temu, w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego, urodziła się dziewczynka, która jest pierwszym dzieckiem z dofinansowywanego przez miasto programu leczenia niepłodności metodą in vitro.

– Bardzo się cieszymy z tych narodzin. To potwierdzenie tego jak bardzo ten program jest potrzebny. Czekamy na kolejne narodziny – mówi Rafał Łysy, rzecznik UM w Sosnowcu.

Warto dodać, że 9 kwietnia o godzinie 8:00 rozpoczyna się nabór wniosków do drugiej edycji programu. Miasto wybrało dwie kliniki, które wykonają procedurę – INVIMED-T i Centrum Bocian.

Każda z klinik będzie mogła pomóc 20 parom. Trwają ostatnie przygotowania – dodaje Rafał Łysy.

Samorządowy program polityki zdrowotnej „Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Sosnowca w latach 2017-2020” – zakłada pokrycie 80 proc. kosztów jednej procedury in vitro (łącznie nie więcej niż 5 tys. zł). Pozostałą część płacą pacjenci.

Przypomnijmy, że w programie mogą brać udział pary (w związku małżeńskim lub partnerskim), w których od roku co najmniej jedna osoba mieszka w Sosnowcu, a kobieta ma od 23 do 40 lat.

Potencjalni rodzice muszą być zakwalifikowani do lecenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego przez realizatora programu, zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii. Konieczne jest też udokumentowane potwierdzenie przeprowadzenia pełnej diagnostyki przyczyn niepłodności, trwałego uszkodzenia uniemożliwiającego naturalną koncepcję lub roczne bezskuteczne leczenie zachowawcze lub chirurgiczne.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

W kwietniu ruszy nabór do programu in vitro w Sosnowcu