W Sosnowcu rusza kolejna edycja miejskiego programu in vitro. Jego realizacją zajmą się cztery kliniki.

Sosnowiec to drugie miasto w województwie (po Częstochowie), które finansuje mieszkańcom leczenie niepłodności metodą in vitro. Realizatorami tegorocznego programu będą cztery kliniki: Invimed-T (otrzyma 55 tys. zł na leczenie 11 par), GynCentrum Clinic (55 tys. zł – 11 par), Centrum Bocian (50 tys. zł – 10 par) oraz Centrum Medycyny Rozrodu Artvimed (40 tys. zł – 8 par).

Na dofinansowanie przez sosnowiecki magistrat procedury in vitro będzie mogło liczyć 41 par. Na realizację programu miasto przeznaczyło w tym roku 200 tys. złotych. Dotąd z programu skorzystało kilkadziesiąt par, z których kilkanaście doczekało się dzieci.

– Patrząc na efekty realizacji programu leczenia niepłodności, nie zastanawialiśmy się długo, bo widać od razu, że warto go kontynuować. Zależy nam na ograniczeniu zjawiska niepłodności i bezdzietności wśród mieszkańców Sosnowca – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent miasta.

Kto może liczyć na dofinansowanie?

Samorządowy program polityki zdrowotnej „Dofinansowanie do lecenia niepłodności metodą zapłodnienia pzoaustrojowego dla mieszkańców miasta Sosnowca w latach 2017-2020” zakłada pokrycie 80 proc. kosztów (łącznie nie więcej niż 5 tys. zł) co najmniej jednej procedury in vitro. Dofinansowanie obejmuje maksymalnie trzy zabiegi.

O wsparcie mogą się ubiegać pary (małżeństwa lub związki partnerskie), gdzie wiek kobiety mieści się w przedziale 23-40 lat, a jedna z osób od roku mieszka w Sosnowcu. Uczestnicy muszą mieć potwierdzenie przeprowadzenia pełnej diagnostyki przyczyn niepłodności, udokumentują potwierdzenie trwałego uszkodzenia uniemożliwiającego naturalną koncepcję lub też są po roku bezskutecznego leczenia zachowawczego lub chirurgicznego.

Trzecia edycja programu wystartuje 14 marca o godz. 8.00. Zgłoszeń należy dokonywać bezpośrednio w klinikach wyłonionych przez Gminę w konkursie. O zakwalifikowaniu do programu decydować będzie kolejność zgłoszeń liczona od daty i godziny złożenia przez parę wniosku i oświadczenia.

Zgłoszeń należy dokonywać bezpośrednio w klinikach wyłonionych przez miasto w konkursie: Invimed Europejskie Centrum Macierzyństwa (Katowice, ul. Piotrowicka 83), GynCentrum Clinic (Katowice ul. Żelazna 1), Centrum Bocian (Katowice ul. Dąbrówki 13), Centrum Medycyny Rozrodu Artvimed ( Kraków, ul. Legendy 3 lok. 1).