Władze Sosnowca dostrzegając efekty dofinansowania zabiegów in vitro zdecydowały się na umożliwienie mieszkańcom miasta skorzystania z tej metody także w tym roku.
Sosnowiec w 2017 roku powrócił do realizacji programu leczenie niepłodności. – Celem programu, który będzie realizowany przez cztery lata jest ograniczenie zjawiska niepłodności i bezdzietności wśród mieszkańców Sosnowca. W sumie na jego realizację do 2020 roku wydamy 800 tys. zł – powiedział prezydent Arkadiusz Chęciński.
Program skierowany był do 45 par. Ostatecznie skorzystało z niego tylko 35 par (16 par w krakowskim Artvimedzie oraz 19 w Klinice Bocian z Białegostoku). – Rezygnację z udziału w programie zgłosiło 10 par, wskazujących na różne przyczyny odstąpienia od dofinansowania. Jednym z powodów było naturalne poczęcie – przekazała Anna Jedynak, wiceprezydent Sosnowca.
Jak podkreślają urzędnicy, z uwagi na zbyt późne zgłoszenie o rezygnacji i długotrwałe procedury medyczne nie było możliwe przystąpienia do programu nowych osób.

Ostatecznie spośród wspomnianych 35 par w programie pełną procedurę przeprowadzono u 30 (u pięciu ze względu na uwarunkowania zdrowotne, część procedury została odroczona). Pierwsza ciąża została potwierdzona w czerwcu ubiegłego roku. W sumie potwierdzono ich dziesięć, w tym jedną wielopłodową.
Miasto na realizację programu wydało w 2017 roku 163 tys. zł. – Myślę, że skuteczność naszego programu jest duża, dlatego nie zastanawialiśmy się długo i ogłosiliśmy konkurs na tegoroczną realizację – powiedział Arkadiusz Chęciński.
W tym roku do realizacji programu zgłosiły się cztery zainteresowane kliniki. Podobnie, jak w ubiegłym roku miasto planuje wybrać więcej niż jeden podmiot. – Rozstrzygnięcie konkursu powinno nastąpić w ciągu miesiąca – podkreśla prezydent Chęciński.
Przypomnijmy, że sosnowiecki program obejmuje dofinansowanie do wysokości 80 proc. kosztów (łącznie nie więcej niż 5 tys. zł) co najmniej jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego.
W programie mogą brać udział pary (w związku małżeńskim lub partnerskim), w których od roku co najmniej jedna osoba mieszka w Sosnowcu, a kobieta ma od 23 do 40 lat.