Na Stawikach w Sosnowcu stanął pierwszy Ptasi Bufet. Za dwa złote można w nim kupić karmę dla ptaków.

Stawiki to najpopularniejsze w naszym regionie miejsce do spędzania wolnego czasu. Popularność cieszy, jednak niektóre zachowania spacerowiczów już nie. Dużym problemem jest karmienie ptaków chlebem, który jest dla nich bardzo szkodliwy. – Pomimo ustawienia tablic z informacją, by nie karmić ptaków chlebem, nadal jest to duży problem. Stąd też szukaliśmy innych rozwiązań – tłumaczy Jerzy Górak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który dba o Stawiki.

Drugie Zimowe Ptakoliczenie w Sosnowcu – fot. Przyroda dla Sosnowca

Ptasi Bufet na Stawikach

Sprawą zainteresował się też Damian Żurawski. Radny już pod koniec ubiegłego roku zwrócił się do prezydenta, aby w parku Sieleckim i na Stawikach zamontowano tabliczki informacyjne oraz „kaczkomaty”.

– Wielu mieszkańców dokarmia kaczki i inne ptaki. Niestety często robione jest to w niewłaściwy sposób. Dokarmianie ptaków pieczywem szkodzi ich żołądkom, a niestety dorośli nie są tego świadomi i takiego samego nawyku uczą swoje dzieci przy okazji spacerów. Szczególnie w okresie zimowym, gdy temperatury spadają poniżej zera – pisał w interpelacji radny Damian Żurawski. – Zwracam się zatem z prośbą o ustawienie „kaczkomatów”. Mogą one mieć formę automatu z karmą wydawaną za drobną opłatą lub bezpłatnie. Z kolei tablice informacyjne ustawione przy nich dodatkowo przypominałyby, że pieczywo nie jest dobrym pokarmem dla tych zwierząt i jest dla nich szkodliwe – apelował.

Jezioro, Stawiki, Kaczkomat, Trawa, Automat, Ptasi Bufet
W Sosnowcu stanął pierwszy Ptasi Bufet – fot. UM Sosnowiec

Od kilki dni w pobliżu plaży na Stawikach stoi Ptasi Bufet. – Wystarczy do automatu wrzucić dwa złote, podstawić rękę, przekręcić pokrętło i pokarm wyląduje w dłoni. Na razie jesteśmy zadowoleni z urządzenia, mieszkańcy też je sobie chwalą – dodaje dyrektor Górak.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

W Sosnowcu po raz kolejny policzyli ptaki. Który gatunek zwyciężył?