Sosnowiec znalazł się na liście miast, które otrzymały dofinansowanie w ramach programu „Maluch+”. Dzięki rządowemu wsparciu w mieście powstanie kolejny żłobek.

Od kilku lat Sosnowiec stale zwiększa liczbę miejsc w żłobku miejskim. Kilka miesięcy temu został otwarty, najprawdopodobniej największy w województwie śląskim, oddział przy ulicy Suchej, a miasto już kończy budowę kolejnego i planuje otwarcie następnego, dzięki rządowemu wsparciu z programu „Maluch+”.

Przyznane 750 tys. zł pozwoli na utworzenie zupełnie nowego oddziału żłobka miejskiego przy ulicy Piłsudskiego, w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3. – W nowym oddziale zapewnimy opiekę 25 dzieciom. Oczywiście przed nami cała procedura związana z przetargami, ale liczę na to, że placówka ruszy w przyszłym roku – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Od lutego setka maluchów znalazła opiekę w nowym oddziale przy ulicy Suchej. Całkowity koszt modernizacji budynku, wraz z wyposażeniem, wyniósł 4,5 mln złotych. Również na tę inwestycję miasto otrzymało sporą dotację. – Możemy pochwalić się niezwykłą skutecznością w pozyskiwaniu środków z programu „Maluch+”. Od wielu lat jesteśmy w czołówce miast, które potrafią pozyskać naprawdę duże fundusze – tłumaczy Anna Jedynak, pełnomocnik prezydenta Sosnowca.

Efektem pracy urzędników jest pozyskanie dofinansowania na ósmy oddział miejskiego żłobka, który właśnie powstaje w Maczkach przy ulicy Skwerowej, w budynku szkoły podstawowej. – Tym razem na wsparcie będą mogły liczyć rodziny z południowo-wschodniej części Sosnowca. W placówce, która ruszy w ciągu trzech miesięcy, znajdzie opiekę blisko 60 dzieci – wyjaśnia prezydent Chęciński. – Koszt wszystkich prac zamknie się w 2,2 mln zł – dodaje.

Warto podkreślić, że obecnie, wliczając siedem oddziałów żłobka miejskiego oraz dwa kluby dziecięce, miasto dysponuje liczbą 478 miejsc. Po otwarciu ósmego oddziału w Maczkach liczba ta wzrośnie do 538. Przyszły rok to kolejne 25 miejsc w dziewiątym oddziale przy ul. Piłsudskiego i dodatkowych 20 miejsc przy ulicy Suchej. Podsumowując, żłobek miejski będzie pełnił opiekę nad 583 dziećmi.

Ponadto, miasto od wielu lat wspiera pobyt dzieci w żłobkach niepublicznych na terenie Sosnowca, dopłacając 500 zł do pobytu blisko 600 dzieci. Takie wsparcie pozwoliło na utworzenie kilku niepublicznych placówek sprawujących opiekę nad najmłodszymi sosnowiczanami. – Wliczając środki z budżetu miasta oraz dotację z programu „Maluch+”, w latach 2016-2021, na modernizację budynków oraz wyposażenie nowych oddziałów Żłobka Miejskiego wydamy około 15 milionów złotych – podsumowuje prezydent Sosnowca.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Zegarki Timex – te kolory czasomierzy nigdy nie wyjdą z mody