Kończy się budowa kolejnego oddziału żłobka miejskiego w Sosnowcu. Miasto planuje kolejne działania, które mają pomóc w powrocie do pracy rodziców małych dzieci.

Od kilku lat Sosnowiec stale zwiększa liczbę miejsc w żłobku miejskim. Niemal rok temu został otwarty jeden z największych w województwie śląskim odział przy ulicy Suchej, gdzie objętych opieką jest setka maluchów. Teraz kończy się budowa kolejnego oddziału, a to nie koniec zaplanowanych inwestycji.

Pod koniec 2020 roku Sosnowiec ponownie znalazł się na liście miast, które otrzymały dofinansowanie w ramach programu „Maluch+”. Tym razem to kwota 750 tys. zł., która pozwoli na utworzenie zupełnie nowego oddziału żłobka miejskiego przy ulicy Piłsudskiego, w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3. W nowym oddziale opiekę znajdzie 25 dzieci. Modernizacja skrzydła budynku będzie kosztowała 1,1 mln zł, a prace powinny zakończyć się jeszcze w tym roku, by oddział mógł ruszyć od stycznia 2022 roku.

Na ukończeniu są prace budowlane związane z adaptacją pomieszczeń w budynku szkoły podstawowej w Maczkach, przy ulicy Skwerowej. Placówka, która ruszy w maju, będzie mogła przyjąć blisko 60 dzieci. Koszt wszystkich prac zamknie się w kwocie 2,2 mln zł.

Coraz więcej miejsc w żłobku miejskim

Warto zaznaczyć, że na koniec 2015 roku żłobek miejski mógł przyjąć 240 dzieci. W tej chwili, wliczając siedem oddziałów żłobka miejskiego oraz dwa kluby dziecięce, miasto dysponuje liczbą 478 miejsc. Po otwarciu ósmego oddziału w Maczkach, liczba ta wzrośnie do 538.

Przyszły rok to kolejne 25 miejsc w dziewiątym oddziale przy ul Piłsudskiego i dodatkowych 20 miejsc przy ulicy Suchej. Dzięki planowanym zmianom już w 2022 roku sosnowiecki żłobek będzie pełnił opiekę nad 583 dziećmi. Warto również pamiętać, że miasto od wielu lat wspiera pobyt dzieci w żłobkach niepublicznych na terenie Sosnowca, dopłacając 500 zł do pobytu blisko 600 dzieci.

Takie wsparcie pozwoliło na utworzenie kilku niepublicznych placówek sprawujących opiekę nad najmłodszymi sosnowiczanami. – Wliczając środki z budżetu miasta oraz dotację z programu „Maluch+”, w latach 2016-2021, na modernizację budynków oraz wyposażenie nowych oddziałów żłobka miejskiego wydamy około 15 milionów złotych – podsumowuje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.