Sławkowska Austeria została zamknięta. Z prowadzenia działalności zrezygnował dotychczasowy najemca. Jednym z powodów tej decyzji jest tegoroczna sytuacja epidemiologiczna. Zanim restauracja wznowi działalność miasto planuje przeprowadzić remont.

Obecnie, zarówno w Polsce, jak i na świecie, gastronomia przeżywa poważny kryzys. Ma na to wpływ pandemia i związane z nią obostrzenia. Wielu restauratorów zamyka swoje lokale. Taką decyzję podjął również dotychczasowy najemca zabytkowej Austerii w Sławkowie.

Miasto, które jest właścicielem lokalu, ma nadzieję, że po ustabilizowaniu się sytuacji związanej z koronawirusem znajdzie się nowy najemca, który będzie w tym miejscu prowadził działalność gastronomiczną. Przed ogłoszeniem kolejnego przetargu na najem miasto chce przeprowadzić gruntowny remont obiektu.

– Mimo pomocy ze strony miasta, polegającej na czasowym obniżeniu czynszu i umorzeniu części podatku o łącznej wartości kilkunastu tysięcy złotych, prowadzący lokal gastronomiczny nie był w stanie utrzymać się w aktualnej sytuacji na rynku i z końcem października rozwiązana została umowa najmu. Nim zaczniemy szukać kolejnego chętnego na prowadzenie tu działalności, chcemy przeprowadzić w budynku szereg prac i zaczekać na zakończenie epidemii – mówi Rafał Adamczyk, burmistrz Sławkowa.

Zakres remontu zabytkowego budynku uzależniony będzie od możliwości pozyskania środków zewnętrznych. Miasto złożyło już pierwszy wniosek o dofinansowanie. Ich szacunkowa wartość to ponad milion złotych. W planach jest między innymi remont ścian fundamentowych, kolumnady podcienia i dachu. Budynek będzie też docieplony.

W związku z procedurami ubiegania się o dofinansowanie i zakresem koniecznych do przeprowadzenia prac, działalność gastronomiczna w Auterii wznowiona zostanie nie wcześniej niż na przełomie 2021 i 2022 roku. Będzie to zależało również od rozwoju sytuacji epidemiologicznej i wprowadzanych przez rząd obostrzeń.

Austeria to zabytkowa XVIII-wieczna karczma w Sławkowie. Budynek zbudowany został na planie litery „T”. Całość budynku o powierzchni 380 metrów kwadratowych przykrywa dwuspadowy dach. Austeria znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego.