Władze Sosnowca podpisały umowę w ramach której w 2021 roku powstanie kolejny oddział żłobka miejskiego. Tym razem na wsparcie będą mogły liczyć rodziny z południowo-wschodniej części miasta.

Nowy oddział żłobka zlokalizowany będzie w sosnowieckiej dzielnicy Maczki, w budynku Szkoły Podstawowej nr 37 przy ulicy Skwerowej 21. – Właśnie podpisaliśmy umowę z wykonawcą, który najpierw zajmie się projektowaniem, a potem wykonawstwem. Chcemy od stycznia 2021 roku zapewnić opiekę nad blisko 60 dzieci – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Żłobek zostanie wybudowany nad segmentem w którym obecnie mieści się przedszkole. Znajdą się tam trzy sale, kuchnia, zaplecze sanitarne i socjalne dla pracowników. Nie zabraknie również pomieszczenia w którym będzie można zostawić wózek, powstanie też szatnia, winda osobowa i kuchenna, a także taras. Zmodernizowany będzie również placu zabaw, by mogły z niego korzystać maluchy. Koszt inwestycji to 2,1 mln złotych.

– Utworzymy trzy grupy: dla dzieci od 20 tygodnia do 1,5 roku życia i dwie grupy od 1,6 do 3 lat. Udało nam się pozyskać 1,5 mln zł wsparcia z programu „MALUCH+ ”2020 – mówi Anna Jedynak, pełnomocnik prezydenta Sosnowca ds. funduszy zewnętrznych i polityki społecznej.

Warto przypomnieć, że w lutym 2020 roku miasto uruchomiło największy oddział żłobka miejskiego przy ulicy Suchej, do którego uczęszcza 100 dzieci. Obecnie, w siedmiu oddziałach żłobka miejskiego oraz dwóch klubach dziecięcych miasto dysponuje liczbą 478 miejsc. Po otwarciu oddziału w Maczkach liczba ta wzrośnie do 538. Dodatkowo, w placówkach niepublicznych są kolejne 624 miejsca. Miasto wspiera również pobyt dzieci w żłobkach niepublicznych na terenie Sosnowca dopłacając 500 zł do pobytu 600 dzieci.