Urząd Miasta w Zawierciu wprowadza działania ograniczające ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zmiany w funkcjonowaniu zaszły także w innych jednostkach i spółkach miejskich.

Prezydent Zawiercia, Łukasz Konarski podjął dodatkowe działania służące zapobieganiu ewentualnemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Aby uchronić pracowników urzędów i spółek miejskich oraz interesantów podjął decyzję o zamknięciu magistratu.

– Ze względu na obecną wyjątkową sytuację oraz w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, musimy podejmować nadzwyczajne środki. Dlatego też podjąłem decyzję o zamknięciu Urzędu Miejskiego dla interesantów. Urzędnicy pracują normalnie i można kontaktować się z nimi telefonicznie – mówi Łukasz Konarski, prezydent Zawiercia.

Ponadto, Urząd Stanu Cywilnego wydaje jedynie akty urodzenia oraz zgonu. Deklaracje w sprawie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które powinny być złożone w związku ze zmianami od 1 marca 2020 r. (zgony, urodzenia, nowe budynki, zmiana miejsca zamieszkania itp.), będą przyjmowane później z mocą obowiązywania od marca 2020 r. lub miesiąca, w którym nastąpiła zmiana.

– Apeluję do wszystkich mieszkańców o zachowanie spokoju i rozsądku. Jednocześnie proszę o to, by unikać skupisk ludzi i do minimum ograniczyć udział w jakichkolwiek spotkaniach. To bardzo ważne. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Ta nadzwyczajna sytuacja to także sprawdzian dla nas wszystkich. Wzajemnie wspierajmy się i pamiętajmy o tych osobach, które są starsze i schorowane. Pomagajmy im w miarę naszych możliwości i informujmy na bieżąco. Apeluję również do dzieci i młodzieży. Zamknięcie placówek oświatowych nie oznacza, że macie teraz ferie. W obecnej sytuacji Wasza odpowiedzialna postawa i pozostanie w domach są konieczne – apeluje prezydent.

Zmiany w funkcjonowaniu zajdą także w RPWiK Zawiercie (Dział Sprzedaży i Obsługi Klienta, Kancelaria, Kasa i Dział Techniczny) oraz ZGM Zawiercie, które zostają zamknięte do odwołania. Podjęto także decyzję o czasowym zamknięciu Miejskiego Ośrodka Kultury „Centrum”, OSiR Zawiercie oraz Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej. Zamknięte są także placówki oświatowe. Natomiast Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zawierciu zmienił godziny obsługi interesantów.

– Odwołujemy także zaplanowane na ten miesiąc zebrania osiedlowe i sołeckie. Nie odbędą się również m.in. zaplanowane na ten weekend spotkania piłkarzy Warty Zawiercie oraz piłkarzy ręcznych Viretu CMC Zawiercie – mówi Łukasz Konarski.

KORONAWIRUS – raport twojezaglebie.pl

W całym kraju jak dotąd potwierdzono już 61 osób chorych na COVID-19 (13 w województwie śląskim), z czego jedna pacjentka, 57-letnia kobieta z Poznania, zmarła [stan na 13 marca, na godz. 11.00].

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Koronawirus w Sosnowcu. Mężczyzna w ciężkim stanie trafił do szpitala w Zawierciu