W Sosnowcu potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. – Pacjent jest w średnim wieku, ma około 30 lat. Jego stan jest raczej poważny. Szpital górniczy został objęty kwarantanną – poinformował Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Prezydent Arkadiusz Chęciński potwierdził, że w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu trwa kwarantanna. Chory, zarażony koronawirusem, mężczyzna przebywał tam przez cały weekend. Leczył się kardiologicznie.

– Trafił tam z objawami nieprzypominającymi zakażenia koronawirusem. Dopiero szczegółowe badania to potwierdziły – powiedział Arkadiusz Chęciński.

Mężczyzna w średnim wieku, około 30 lat, został przewieziony do szpitala w Zawierciu. – Jego stan jest średni. Mamy wiedzę, że pracował na budowie. Nie wiemy jednak, czy w ostatnim czasie przebywał za granicą – dodał prezydent Sosnowca.

W sumie w zawierciańskim szpitalu przebywają dwie osoby z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. – Zakażenie potwierdzono u starszej kobiety (jej stan jest dobry) oraz mężczyzny w sile wieku, którego stan lekarze określają jako poważny. Na oddział obserwacyjno-zakaźny szpitala w Zawierciu trafił ze szpitala w Sosnowcu – potwierdzają przedstawiciele lecznicy.

Na oddziale internistycznym i SOR-ze w wojewódzkim szpitalu w Sosnowcu trwa kwarantanna. Na razie nie wiadomo, z iloma osobami miał kontakt zarażony koronawirusem pacjent.

Szpitalem pierwszego wyboru dla mieszkańców pozostał Sosnowiecki Szpital Miejski. Rozważana jest możliwość ustawienia specjalnego namiotu. Mieliby w nim być przyjmowani pacjenci z objawami przypominającymi zakażenie koronawirusem.

Prezydent Sosnowca: Unikajmy dużych skupisk ludzi

Prezydent Sosnowca przyznał, że sytuacja jest szczególna. Miasto odwołało już wszystkie imprezy sportowe i kulturalne. – Zamykamy place zabaw i boiska. Apelujemy do spółdzielni mieszkaniowych o to samo. Unikajmy dużych skupisk ludzi. Prosimy też, by ci, którzy prowadzą działalność komercyjną, również zastanowili się nad zamknięciem np. siłowni. Zdrowie naszych mieszkańców jest najważniejsze – powiedział.

W piątek urząd nieczynny

W piątek, 13 marca, zamknięty przynajmniej na jeden dzień będzie Urząd Miejski w Sosnowcu. – Dajemy sobie dwadzieścia cztery godziny i weekend na przemyślenie, jak dalej pracować, by było to bezpieczne dla mieszkańców i urzędników – przyznaje Arkadiusz Chęciński.

Urzędnicy będą się kontaktować z mieszkańcami głównie przez internet. – Na pewno będzie można więcej spraw załatwić drogą elektroniczną i telefonicznie. Będziemy umawiać się na konkretne godziny – dodaje.

Władze miasta zalecają maksymalne ograniczenie wizyt w Urzędzie Miejskim, Urzędzie Skarbowym, Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i w innych instytucjach działających na terenie miasta. Sosnowieckie przychodnie wprowadzają teleporady.

Miasto wydłuża terminy opłat za użytkowanie wieczyste i podatków od nieruchomości do końca maja. Dłużej potrwa też rekrutacja do przedszkoli. Rodzice dzieci mogą wszystko załatwić przez internet.

Prezydent apeluje o ograniczenie uczestnictwa w mszach

Prezydent rekomenduje też ograniczenie uczestnictwa w niedzielnych mszach. – Jestem sam osobą wierzącą, ale sytuacja jest szczególna. Apelujemy o ograniczenie aktywności religijnej do skupisk domowych, zwłaszcza mam tu na myśli osoby starsze. Musimy to robić tak, by nie narażać się na zarażenie nawzajem. Apelujemy, by aktywność związaną z wiarą ograniczyć do swoich domów – mówi prezydent Sosnowca.

W całym kraju jak dotąd potwierdzono 47 przypadków koronawirusa, w tym 13 w województwie śląskim. Jedna osoba nie żyje. To 57-letnia kobieta, która przebywała na oddziale zakaźnym Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu [stan na 12 marca, na godz. 12.30].

Skomentuj przez Facebook

21 KOMENTARZE

 1. Rozczulająca do łez jest ta demonstracyjna troska o mieszkańców, wygłaszana osobiście ustami p. Prezydenta

  Brzmi to super szczerze i wiarygodnie w sytuacji gdy jednocześnie ogłasza się ze ze względu na bezpieczeństwo Urzędu i Urzędników Miejskich robią sobie jutro dzień wolny aby sytuacje opanować.

  Szkoda że nie czytacie gazet i nie oglądacie telewizji bo na temat wirusa gadają już od tygodni.

  A co mają powiedzieć np. kasjerki w sklepach i panienki w okienkach pocztowych – oni wszyscy są bezpieczni i nie muszą mieć piątku wolnego by ogarnąć sytuacje???

  I do tego ten apel aby nie chodzić do sosnowieckich przychodni i szpitali w sytuacji gdy tam nagle przestali odbierać telefony i nic nie można uzgodnić – jakoś w Katowicach a nawet w Będzinie telefony odbierają.

 2. Do spraw merytorycznych nie można dopuszczać teoretyków lecz praktyków. Nie popadajmy w panikę, bo to najgorsze co może nas spotkać.

 3. Trollu podpisujący swe brednie jako „mieszkaniec” czy „tubylec” – jesteś materiałem dla dobrego psychiatry Zawsze jakaś menda się znajdzie utyskująca przy każdej okazji. Zapytaj lepiej dlaczego krzywousty kłamca łże na temat ilości zarażonych w Polsce…

 4. Zdecydowanie lepiej gdyby w tych tematach wypowiedział się fachowiec a nie polityk pijarowiec, bo zła informacja może tylko zaszkodzić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here