W tym roku Sławków zamierza przeznaczyć ponad 1,3 miliona złotych na modernizację i remonty dróg gminnych. To ponad trzykrotnie więcej niż w ubiegłym roku. Trwają już pierwsze przetargi.

Ponad pół miliona złotych z tej kwoty urząd miasta planuje wydać na wykonanie nowych nakładek asfaltowych na gminnych drogach. Prace zostały podzielone na kilka zadań i maksymalnie potrwać mogą do lipca. W planach jest modernizacja fragmentów dróg gminnych: Myśliwych, Pasterskiej, Zbożowej, Gwarków Sławkowskich, Niwy, bocznej Hrubieszowskiej, Żupniczej, Konarowej i Jagiellońskiej. Na fragmencie Słonecznikowej powstanie nowa podbudowa.

Druga część przetargu obejmuje modernizację fragmentów ulicy Burki i Armii Krajowej. Na tej ostatniej zaplanowano do wykonania nową podbudowę. Trzecie zadanie obejmie prace modernizacyjne obejmą odcinki Miedawy i Jaśminowej. Terminy i finalny zakres prac uzależniony będzie od kwot, jakie zaoferują firmy startujące w przetargach.

Ważnym elementem tegorocznych prac będzie także usuwanie ubytków na innych odcinkach dróg, na które urząd zaplanował 70 tys. zł. Wymienione remonty to nie wszystkie prace, jakie będą wykonywane na drogach gminnych w tym roku.

– Obecnie projektujemy modernizację nawierzchni i wymianę wodociągu na całej ulicy św. Jakuba. Na prace te zamierzamy w tym roku przeznaczyć 650 tysięcy złotych. Doświadczenia z tej inwestycji pozwolą nam na zaplanowanie prac modernizacyjnych w następnych latach na kolejnych ulicach w centrum miasta, a w szczególności na ulicach Kozłowska, Wikle, Wał, Kwartowska i Podwalna – wyjaśnia Rafał Adamczyk, burmistrz Sławkowa. – W tej chwili planujemy w tym roku zmodernizować ponad 3 km dróg gminnych. Nie wykluczamy również drugiego, jesiennego etapu modernizacji na miejskich drogach, jeśli tylko uda się nam wygospodarować oszczędności, tak jak zrobiliśmy to w 2019 i 2020 roku – dodaje.

W najbliższych tygodniach zlecone zostanie także opracowanie projektu modernizacji drogi na ulicy PCK od klubu dziecięcego do skrzyżowania z ulicą Krakowską. Prace kompleksowej modernizacji tego odcinka wraz z chodnikami będą mogły rozpocząć się w 2022 roku po uzyskaniu stosownego pozwolenia budowlanego.