Trwają prace w dolinie Białej Przemszy związane ze sławkowską częścią Zagłębiowskiego Parku Linearnego.

Po wykonaniu ścieżek i kładek spacerowych nad kanałem Walcowni roboty koncentrują się teraz na zagospodarowaniu nadrzecza Białej Przemszy. Prace trwają poniżej terenów sportowych i rekreacyjnych przy Szkole Podstawowej im. Jana Baranowskiego.

– Powstanie tu oświetlona, zupełnie nowa strefa parkowo–łąkowa ze ścieżkami, ławkami, lapidarium i stanowiskami edukacji przyrodniczej oraz miejscami odpoczynku. Nad samą Białą Przemszą powstanie trawiasta i piaszczysta plaża z boiskiem do siatkówki plażowej i miejsce dla kajakarzy – mówi Rafał Adamczyk, burmistrz Sławkowa.

Ze względu na duże koszty w tym etapie nie uda się jeszcze zrobić zaplanowanego placu wodnego dla dzieci. Jak zapewniają lokalni urzędnicy powstanie on nieco później, po pozyskaniu przez miasto kolejnych środków zewnętrznych. – Teren zaprojektowany został bowiem tak, by można było dodawać kolejne elementy i nowe urządzenia. Już teraz, na dobry początek, znajdą się tu dwa z nich, przeznaczone dla dzieci i młodzieży – zaznaczają sławkowscy urzędnicy.

Przy samej ulicy Młyńskiej powstaje również toaleta publiczna na potrzeby całej strefy rekreacji i sportu tworzonej od 2015 roku w centrum Sławkowa. Strefa rozciąga się od placu zabaw i siłowni plenerowej w parku, poprzez obiekty sportowe i rekreacyjne przy Szkole Podstawowej im. Jana Baranowskiego, powstające właśnie nadrzecze, stadion sportowy, rejon ścieżki rowerowej wzdłuż Walcowni aż do nowych kładek. By zapobiec dewastacjom, część terenu będzie monitorowana.