8 lutego zamknięty zostanie fragment przebudowywanej ul. Armii Krajowej w Kazimierzu Górniczym. Mieszkańcy zyskają nową nawierzchnię, chodnik czy ścieżkę rowerową. Prace potrwają do końca roku.

W środę, w samo południe zamknięty zostanie fragment przebudowywanej ul. Armii Krajowej. Wyłączony z ruchu – za wyjątkiem autobusów komunikacji publicznej oraz dojazdów do posesji – będzie odcinek od skrzyżowania z ul. Główną do skrzyżowania z ul. Starzyńskiego.

Objazdy zostaną poprowadzone ulicą Kościuszkowców w Sosnowcu, a następnie ulicami Sosnowiecką, Łuszczaka, Szałasowizna w Dąbrowe Górniczej oraz ponownie w Sosnowcu ulicami Bobrek, Gałczyńskiego, Waltera Janke oraz Metalową. Ponadto „mały objazd” związany z zamknięciem wyjazdu z ul. Juliuszowskiej poprowadzony zostanie ulicami Feliksa i Maczkowską.

Przebudowa Armii Krajowej w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec

Warto dodać, że początkowo urzędnicy planowali remont samej nawierzchni. Okazało się jednak, że wymiana nawierzchni niczego nie zmieni, a droga za kilka lat znów nadawałaby się do remontu.

– Zbadaliśmy jakość podbudowy drogi, okazało się, że wymiana samej nawierzchni niczego nie zmieni. Droga za kilka lat znów nadawałaby się do remontu – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Na zlecenie gminy została wykonana kompleksowa dokumentacja przebudowy całej ulicy wraz z infrastrukturą. Koszt wszystkich prac szacowany był na ponad 14 mln zł., po zakończonym postępowaniu przetargowym spadł do 6,8 mln zł.

Do realizacji zadań w ramach inwestycji należy wykonanie nawierzchni na jezdni, ciągów pieszo-rowerowych, zatoki autobusowej, ciągów pieszych, a także wjazdów do posesji i mostu nad rzeką Bobrek. Prace przewidują także wykonanie kanalizacji deszczowej, sanitarnej i wodociągów. Przy okazji remontu, na całej długości Armii Krajowej ma także powstać ścieżka rowerowa.

– Powstanie nie tylko ponad kilometr nowej drogi wraz z odprowadzeniem wody deszczowej, o co walczyli mieszkańcy, ale także chodnik, ścieżka rowerowa oraz ledowe oświetlenie ulicy. Wybudujemy również nowy most nad Bobrkiem, zrobimy to tak, by już w to miejsce nie wracać i ponownie go nie rozgrzebywać – dodaje prezydent Chęciński.

Przebudową zajmie się Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Katowic. Umowę z wykonawcą, podpisało miasto oraz Sosnowieckie Wodociągi.

– Nasza część umowy dotyczy budowy nowej sieci wodociągowej oraz kanalizacji, której wcześniej w tym rejonie nie było. Wspólnie zadbamy o komfort mieszkańców, którzy po zakończeniu wszystkich robót będą mogli wreszcie przyłączyć się do kanalizacji – tłumaczy Magdalena Pochwalska, prezes Sosnowieckich Wodociągów.

Na remont Armii Krajowej mieszkańcy czekali lata. Cieszy więc informacja, że inwestycja w końcu staje się faktem.

Prace potrwają do końca 2017 roku i pochłoną blisko 7 milionów złotych.