W mediach głośno o wchodzących w życie 1 czerwca zmianach w przepisach ruchu drogowego. Najgłośniej i najczęściej powtarza się, że przepisy zwiększają zakres pierwszeństwa pieszych przed pojazdami. Nie dotyczy to jednak tramwajów.

Rzecznik Tramwajów Śląskich przypomina, że nowelizacja przepisów ruchu drogowego nie dotyczy tramwajów. – W czasie prac nad przepisami mocno apelowaliśmy wspólnie z innymi przedsiębiorstwami tramwajowymi oraz Izbą Gospodarczą Komunikacji Miejskiej. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, gdy pieszy już jest na przejściu. Tu nadal motorniczy musi pierwszeństwa ustąpić. Jednak kiedy pieszy zbliża się do przejścia przez torowisko lub spaceruje deptakiem, a nadjeżdża tramwaj, to pieszy musi ustąpić pierwszeństwa tramwajowi – tłumaczy Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie.

Od 1 czerwca tramwaj nadal ma pierwszeństwo przed pieszym – fot. Tramwaje Śląskie

Tramwaj ma pierwszeństwo przed pieszym

Jak zaznacza, nie jest to czyjeś „widzi mi się” ani chęć utrudnienia życia pieszym. Przepis wynika z tego, że jest pewna zasadnicza różnica między tramwajem a samochodem, która ma tu decydujące znaczenie.

– Uśredniając – samochód waży 2 tony i z prędkości 50 km/h zatrzyma się po 10 metrach, a jego 4 pasażerów zapiętych w pasy poczuje tylko szarpnięcie. Tramwaj waży 60 ton i do zatrzymania potrzebuje 50 metrów, a przy gwałtownym hamowaniu kilkudziesięciu pasażerów się przewróci, kilkudziesięciu innych uderzy o elementy wyposażenia wnętrza lub wpadnie na siebie. Ktoś może poważnie ucierpieć. Dlatego to nie pieszy, lecz tramwaj ma pierwszeństwo. Również na deptaku, po którym kursują tramwaje – wyjaśnia Andrzej Zowada.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Ważne zmiany w przepisach ruchu drogowego. Zmiany dotyczą pieszych i kierowców