W dniach 3-6 czerwca w Będzinie odbędzie się akcja charytatywna „Pokonaj równik dla Oliwki”, z której dochód zostanie przekazany na leczenie rocznej dziewczynki.

Oliwia Hyla zmaga się z SMA1, czyli najgorszą postacią rdzeniowego zaniku mięśni. Istnieje terapia genowa, którą dziecko przechodzi raz w życiu. Niestety – choć od niedawna dostępna w Polsce – nie jest refundowana. Jej koszt jest porażający – 9,5 miliona złotych. To kwota za szansę na przyszłość Oliwii, na jej przeżycie. Obecnie brakuje jeszcze ponad 1,5 mln złotych.

Trwa zbiórka pieniędzy na najdroższy lek świata, w którą zaangażowało się wiele osób, instytucji i firm. W pomoc zaangażować się może każdy z nas. W dniach 3-6 czerwca w Będzinie odbędzie się akcja charytatywna „Pokonaj równik dla Oliwki”.

Oliwka wciąż potrzebuje pomocy

W tych dniach na plaży miejskiej czekać będzie około 20 rowerów stacjonarnych, codziennie przez 12 godzin od 8.00 do 20.00. Przedsięwzięcie jest wspólnym działaniem wielu ludzi dobrego serca, urzędu miejskiego, jednostek miejskich, klubów sportowych i wolontariuszy, którzy jako Rycerzy Oliwki będą spisywać przejechane kilometry.

Każdy pokonany kilometr może zamienić się na złotówkę, dlatego na uczestników czekać będą specjalnie przygotowane pakiety startowe. Pakiet podstawowy to kwota 30 zł, natomiast pakiet VIP to 50 zł, wrzucone wprost do „Oliwkowej” puszki. Zakup jednego pakietu to jedna godzina jazdy na rowerze, biegania lub marszu. – Mamy nadzieję, że wspólnie uda nam się zebrać równowartość równikowych kilometrów – mówią organizatorzy wydarzenia.

Walka o życie

Aby zgromadzić potrzebne środki pieniężne, rodzice Oliwii utworzyli zbiórkę na portalu siepomaga.pl oraz grupę na jednym z portali społecznościowych „Rycerze Oliwii”. – Chociaż terapia genowa jest od niedawna dostępna w Polsce, nie jest refundowana. Jej koszt jest porażający, jest to kwota za szansę na przyszłość naszej córeczki, na jej życie. Pragniemy tylko, by była szczęśliwa, mimo choroby. By Oliwka mogła sama oddychać, przełykać, być sprawna. Może nawet sama chodzić – apelują rodzice dziecka.