Zamiast nocnych kursów linii tramwajowej nr 27, od lipca po Sosnowcu jeździć ma specjalny bus, który będzie można zamówić telefonicznie lub za pomocą specjalnej aplikacji. Pilotaż, który potrwa do końca roku, być może później zostanie rozszerzony na inne linie.

Trasa linii tramwajowej nr 27 przebiega przez całe miasto – od pętli przy Żylecie na Pogoni przez centrum Sosnowca, Dańdówkę, Klimontów i Porąbkę do Kazimierza Górniczego. Dzisiaj funkcjonują na niej zarówno kursy dzienne, jak i nocne. Od lipca pozostaną tylko te pierwsze. Te kursujące nocą w godzinach od 23.00 do 5.00 zostaną zastąpione przez specjalne busy sosnowieckiego PKM-u. Będą one jeździć nie według stałego rozkładu jazdy, ale według zamówień – za pomocą aplikacji lub telefonu.

Briefing prasowy prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego – fot. MZ

Sosnowiec szykuję rewolucję w nocnej komunikacji

– Już w 2019 roku sygnalizowałem, że szukamy alternatywnego rozwiązania dotyczącego nocnej komunikacji. Dzięki wsparciu GZM udało nam się nawiązać kontakt z firmą, która przygotowała dla nas nowe rozwiązanie – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Prezydent Sosnowca zaznacza, że to program pilotażowy, który będzie funkcjonował do końca roku. – Jeśli się sprawdzi, będziemy analizować zasadność jego wprowadzenia na innych liniach – dodaje Arkadiusz Chęciński.

W zespole roboczym planującym przeprowadzenie pilotażu usługi znaleźli się również przedstawiciele GZM. – Będziemy się przyglądać funkcjonowaniu tego typu rozwiązania. Jeżeli przy znacznie mniejszych kosztach zadowolenie pasażerów pozostanie na co najmniej tym samym poziomie, warto będzie się zastanowić, jak usługę poszerzyć i włączyć w sieć regularnej komunikacji miejskiej. Nocą tramwajami podróżuje bardzo mało osób, a jej koszty są wysokie – mówi Marcin Domański, zastępca dyrektora departamentu komunikacji i transportu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Briefing prasowy prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego – fot. MZ

Bus na telefon zamiast tramwaju linii nr 27

Organizatorem nocnej komunikacji busowej będzie miasto przy współpracy firmy Blees i sosnowieckiego PKM-u. Aby skorzystać z tej formy nocnego powrotu do domu konieczne będzie skorzystanie ze specjalnej aplikacji lub wykonać telefon do dyspozytora (tel. 32 263 50 16 wew. 214).

– Pasażer, który zgłosi chęć przejazdu otrzyma informację, za ile na jego przystanku pojawi się bus. W tych miejscach, w których przystanki tramwajowe znajdują się przy ulicy, bus będzie się zatrzymał w tych samych miejscach. W miejscach, gdzie położenie przystanku tramwajowego uniemożliwia bezpieczne zatrzymanie się busa, w okolicy znajdować się będą tzw. przystanki wirtualne – wyjaśnia Marcin Musioł z firmy Bless.

Pierwszy kurs nocnej komunikacji w nowej formie zaplanowano na noc z 30 czerwca na 1 lipca. Przejazd nocnym busem w okresie pilotażowym będzie darmowy.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Taksówka zamiast nocnego autobusu? Taki pomysł pojawił się w Sosnowcu