Od 5 listopada zaczną obowiązywać zmiany w nocnym transporcie na żądanie w Sosnowcu. Zwiększy się liczba przystanków i obszar miasta, gdzie funkcjonuje usługa.
Zamiast nocnych kursów linii tramwajowej nr 27, od lipca po Sosnowcu jeździ specjalny bus, który można zamówić telefonicznie lub za pomocą specjalnej aplikacji. Jest to szczególnie ważne dla mieszkańców takich dzielnic, jak: Klimontów czy Dańdówka, którzy wielokrotnie skarżyli się na obowiązujący rozkład jazdy i wiążące się z tym problemy z przemieszczaniem się.
Warto przypomnieć, że linia tramwajowa nr 27 przebiega przez całe miasto – od pętli przy Żylecie na Pogoni, przez centrum miasta, Dąńdówkę, Klimontów i Porąbkę, aż do Kazimierza Górniczego. Obecnie, od godz. 23:00 do 5:00, została ona zastąpiona przez specjalne busy PKM-u, które można zamówić za pomocą aplikacji lub telefonu.
Nowe przystanki
Od 5 listopada do jego obsługi zostaje włączony rejon ulic Narutowicza i Staszica (obszar obsługiwany obecnie przez linię tramwajową nr 26). Pasażerowie będą mogli skorzystać z oferty nocnego busa z następujących przystanków:
- Rondo Ludwik – peron 3 (autobusowy),
- Sielec Narutowicza – peron 1 i 2 (autobusowy),
- Sielec Szkolna – peron 1 i 2 (autobusowy),
- Sielec Osiedle Zamkowa – peron 1 i 2 (autobusowy),
- Konstantynów Centrum Handlowe – peron 1 i 2 (tramwajowy),
- Konstantynów Fabryczna – peron 1 i 2 (autobusowy),
- Konstantynów Okrzei – peron 1 i 2 (autobusowy),
- Środula Chemiczna – peron 1 (autobusowy).
Do końca roku bus na nowym obszarze będzie funkcjonował równolegle z nocnymi kursami linii tramwajowej nr 26.
Jak zamówić nocny transport?
Konieczne jest skorzystanie z aplikacji na smartfony Blees lub wykonanie telefonu do dyspozytora (tel. 32 263 50 16 wew. 214). Pasażer, który zgłosi chęć przejazdu otrzyma informację, za ile na jego przystanku pojawi się bus. W tych miejscach, w których przystanki tramwajowe znajdują się przy ulicy, bus będzie się zatrzymał w tych samych miejscach.
W miejscach, gdzie położenie przystanku tramwajowego uniemożliwia bezpieczne zatrzymanie się, w okolicy znajdować się będą tzw. przystanki wirtualne.
Na potrzeby funkcjonowania komunikacji nocnej po nowemu, powstała specjalna strona internetowa. Na niej znajduje się m.in. mapa przystanków i instrukcja, jak skorzystać z komunikacji.
Przejazd nocnym busem w okresie pilotażowym jest darmowy.
CZYTAJ TAKŻE:
Nocna komunikacja „na żądanie”. Będą nowe, wirtualne przystanki