Z powodu zaplanowanych na 5 i 6 sierpnia pierwszych etapów Tour de Pologne, wyłączone z ruchu będą setki ulic miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Zmieni się rozkład jazdy 200 linii autobusowych i tramwajowych.

Zmiany w organizacji ruchu, wynikające z zaplanowanego na 5 i 6 sierpnia I i II etapu wyścigu Tour de Pologne, obejmują prawie 200 linii autobusowych i tramwajowych. Przebiegają one niemal przez wszystkie 56 gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Kolarze przejadą ulicami m.in. Chorzowa, Piekar Śląskich, Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, Katowic, Zabrza i Gliwic.

Każdy pasażer powinien zapoznać się ze zmianami

– Z racji skali wydarzenia w zasadzie każdy pasażer powinien zapoznać się z ogłoszonymi zmianami. To jedna z tych imprez, która w naszym regionie najbardziej wpływa na funkcjonowanie komunikacji miejskiej – przyznaje Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM. – W ostatnich tygodniach poświęciliśmy masę pracy, aby zminimalizować utrudnienia i zapewnić możliwość transportu pasażerom. Trasa przejazdu kolarzy jest jednak długa, setki ulic będą zamknięte i niestety wszyscy musimy się z tym zmierzyć. Aby uniknąć zaskoczeń należy zapoznać się z informacjami i zaplanować podróż z wyprzedzeniem – radzi Wawrzaszek.

Szczegółowe informacje dotyczące zmian w komunikacji miejskiej można znaleźć na stronie internetowej ZTM. Można je również pozyskać dzwoniąc na bezpłatną i czynną całą dobę infolinię pod nr 800 16 30 30.

Zarząd Transportu Metropolitalnego przypomina o zaplanowanych zmianach przekazując pasażerom informacje również innymi kanałami. Na automatach biletowych od 27 lipca wyświetlany jest komunikat o utrudnieniach, a na oficjalnym profilu ZTM na Facebooku już ponad tydzień temu pojawił się pierwszy posty o tej tematyce. Ponadto organizator transportu przygotował i przekazał przewoźnikom prawie 3 tysiące plakatów, które zawisły w setkach pojazdów.

Przystanek ZTM - fot. MZ
Przystanek ZTM – fot. MZ

Wolontariusze udzielą informacji

Na przystankach objętych zmianami w rozkładzie jazdy umieszczone zostaną komunikaty, a przy około 30 najważniejszych z nich będą stali informatorzy. Osoby te będą ubrane w charakterystyczne odblaskowe kamizelki i będzie je można spotkać w różnych godzinach m.in. w pobliżu takich przystanków jak Chorzów Estakada, Chorzów Pałac Ślubów, Chorzów Rynek, Chorzów Teatr Rozrywki, Sosnowiec Dworzec PKP, Katowice Rynek, Katowice Chorzowska, Katowice Grundmanna, Katowice Plac Wolności, Katowice Sokolska, Katowice Piotra Skargi, Katowice Mickiewicza, Katowice Dworzec, Katowice Aleja Korfantego, Zabrze de Gaulle’a Ślęczka, Sośnica Apteka, Zabrze Goethego. Informatorów z Katowic, Chorzowa i Zabrza będzie można nie tylko zapytać o szczegóły, ale i poprosić o przedstawienie wprowadzonej organizacji ruchu na mapie.

Ponadto na elektronicznych tablicach informacyjnych znajdujących się przy przystankach (SDIP) oraz na wygaszaczach automatów biletowych wyświetlane będą komunikaty opisujące ruch na pobliskim obszarze. Zdecydowana większość biletomatów może również posłużyć do odczytania pełnego komunikatu poświęconego Tour de Pologne ze strony internetowej ZTM.

Podczas Tour de Pologne „Dni na żywo na Alercie”

Przedstawiciele ZTM podkreślają jednak, że niektóre decyzje o wyłączeniu ulic mogą być podejmowane przez odpowiednie służby w sposób bardzo dynamiczny.

– Nie sposób zatem już dziś poinformować o wszystkich zmianach dotyczących komunikacji miejskiej. Dlatego też 5 i 6 sierpnia organizujemy „Dni na żywo na Alercie“. Nasi pracownicy na profilu ZTM Alert na Facebooku będą na bieżąco publikować najważniejsze informacje o utrudnieniach w komunikacji miejskiej – zapowiada Michał Wawrzaszek. – Zainteresowanych zachęcamy do śledzenia publikowanych tam komunikatów. Zalecamy również, aby 5 i 6 sierpnia uzbroić się w cierpliwość i być wyrozumiałym. To mogą być trudne dni dla wszystkich korzystających z dróg, zarówno dla kierowców aut i autobusów, jak i pasażerów – dodaje.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Tour de Pologne 2020. W jakich miastach odbędzie się tegoroczny wyścig? [TRASA]