Duńczyk Mads Pedersen (Trek-Segafredo) zwycięzcą drugiego etapu 77. Tour de Pologne, z Opola do Zabrza. Obecny mistrz świata został też nowym liderem wyścigu.

Wszyscy przystępujący do etap rozpoczynającego się w Opolu mieli w głowach to, co zdarzyło się dzień wcześniej w Katowicach. Holender Fabio Jakobsen (Deceuninck-Quick Step) po tragicznym wypadku na finiszu pozostaje w szpitalu w ciężkim, ale stabilnym stanie.

W cieniu tych zdarzeń peleton Tour de Pologne wyruszył na drugi, najkrótszy w tej edycji etap, z Opola do Zabrza. Kolarze mieli do pokonania 151,5 kilometra, a po drodze jedyna tego dnia Premia Górska PZU II kategorii na Górze Świętej Anny oraz dwie Premie Lotne LOTTO w kolejno w Strzelcach Opolskich i Ujaździe. Finisz już tradycyjnie zaplanowano na pętlach w Zabrzu.

Drugi etap 77. Tour de Pologne 2020 - fot. Szymon Gruchalski
Drugi etap 77. Tour de Pologne 2020 – fot. Szymon Gruchalski

Z dedykacją dla Fabio #forzaFabio

Mads Pedersen najszybciej finiszował z peletonu, wyprzedzając Niemca Pascala Ackermanna (Bora-Hansgrohe) oraz Włocha Davide Balleriniego (Deceuninck-Quick Step). Najlepszy z Polaków był Szymon Sajnok. Kolarz z grupy CCC zajął siódme miejsce.

Bardzo się cieszę, że mogłem wygrać i dedykuję to zwycięstwo Fabio Jakobsenowi życząc mu powrotu do zdrowia. Dziś od początku etapu realizowaliśmy taktykę, która miała doprowadzić mnie do finiszu. Zespół spisał się rewelacyjnie, wszystko udało się wypełnić w stu procentach i to nasze wspólne zwycięstwo – powiedział po wyścigu Mads Pedersen.

Drugi etap 77. Tour de Pologne 2020 - fot. Szymon Gruchalski
Drugi etap 77. Tour de Pologne 2020 – fot. Szymon Gruchalski

Duńczyk Mads Pedersen liderem wyścigu

Dzięki wygranej Mads Pedersen został także nowym liderem klasyfikacji generalnej CARREFOUR, w której o cztery sekundy wyprzedza Pascala Ackermana i Kamila Małeckiego (CCC Team). Po dwóch etapach liderem klasyfikacji Najlepszy Góral PZU jest Julius van der Berg, Najlepszym Sprinterem LOTOS Jasper Philipsen (UAE Team Emirates), a Najaktywniejszym Zawodnikiem LOTTO Maciej Paterski.

Drugi etap 77. Tour de Pologne 2020 - fot. Szymon Gruchalski
Drugi etap 77. Tour de Pologne 2020 – fot. Szymon Gruchalski

Co następnego dnia?

W piątek – najdłuższy w tegorocznym Tour de Pologne etap – z Wadowic do Bielska-Białej. Kolarze mają do przejechania 203 km. Czeka ich wspinaczka na premie górskie pierwszej kategorii na Kocierzy i Przegibku. Do głosu dojdą już górale.

Wyścig w dobie pandemii

77. Tour de Pologne jest pierwszym etapowym wyścigiem UCI World Tour po przerwie związanej z pandemią koronawirusa. Wyścig został skrócony z pierwotnie planowanych siedmiu do pięciu etapów. Wszystko z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa – bez udziału publiczności na startach i metach oraz bez miasteczka sponsorskiego i kolumny reklamowej.

Etapy 77. Tour de Pologne (5-9 sierpnia):

Etap I: Chorzów – Katowice (195,8 km)
Etap II: Opole – Zabrze (151,5 km)
Etap III: Wadowice – Bielsko-Biała (203,1 km)
Etap IV: Bukovina Resort – Bukowina Tatrzańska (152,9 km)
Etap V: Zakopane – Kraków (188 km)