Tour de Pologne 2020 to jedno z pierwszych kolarskich wydarzeń w kalendarzu Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) po długiej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Jak prezentuje się trasa wyścigu?

Tegoroczne Tour de Pologne odbędzie się w dniach 5-9 sierpnia i będzie pierwszym etapowym wyścigiem UCI World Tour po przerwie związanej z pandemią koronawirusa. Wyścig został skrócony z pierwotnie planowanych siedmiu do pięciu etapów. Wszystko z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa – bez publiczności na startach i metach, bez miasteczka sponsorskiego i kolumny reklamowej.

– Aby zapewnić wszystkim bezpieczeństwo musimy wprowadzić pewne niezbędne ograniczenia. Cały zespół włożył ogromny wysiłek w dostosowanie wyścigu do zasad podyktowanych tą wyjątkową sytuacją. Sport uczy szukać pozytywnych stron i chcemy, aby Tour de Pologne, pierwszy etapowy wyścig UCI World Tour po długiej przerwie, niósł takie pozytywne przesłanie – powiedział Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne.

Skrócona trasa i silna obsada

Kolarze w ciągu pięciu dni 77. Tour de Pologne pokonają ponad 891 kilometrów. Wielkie ściganie rozpocznie się 5 sierpnia na Stadionie Śląskim, a zakończy 9 sierpnia w Krakowie. Nie zabraknie odcinków dla sprinterów, specjalistów od klasyków i górskich wspinaczek.

Na ten moment start w wyścigu potwierdzili m.in. Rafał Majka, Tomasz Marczyński, mistrz świata Mads Pedersen, mistrz olimpijski Greg Van Avermaet, Tim Wellens, Pascal Ackermann, Remco Evenepoel czy Richar Carapaz.

Podczas Tour de Pologne 2020 szczególnie upamiętniony zostanie zmarły rok temu na trasie polskich zmagań Belg Bjorg Lambrecht. Wyścig rozpocznie się minutą ciszy, a pamięć belgijskiego kolarza zostanie uczczona także poprzez specjalną klasyfikację jego imienia, dla najlepszego młodzieżowca. – Bjorg będzie z nami już zawsze, nigdy go nie zapomnimy. Decyzja o tym, by zastrzec numer 143 zapadła już kilka miesięcy temu, jednogłośnie. Ale chcemy kultywować tę pamięć na wiele sposobów – podkreśla Czesław Lang.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez TourdePologne (@tourdepologne)

Którędy pojadą kolarze?

Kolarze wystartują w Tour de Pologne 2020 ze Stadionu Śląskiego w Chorzowie, a pierwszy etap zakończy się pod Katowickim Spodkiem. W tym czasie przejadą blisko 196 km, mijając po drodze Piekary Śląskie, Ogrodzieniec, Dąbrowę Górniczą, Sosnowiec i Siemianowice Śląskie.

Drugi etap Tour de Pologne 2020 to odcinek 151,5 km z Opola do Zabrza. Zawodnicy po przejechaniu 50 km wspinać się będą m.in. na Górę Św. Anny. Trzeci etap TdP o długości 203 km uczci setną rocznicę urodzin papieża Jana Pawła II i kolarze przejadą na trasie z Wadowic do Bielska-Białej.

W czwartym etapie największego polskiego wyścigu uczestnicy będą rywalizować na trasie Bukovina Resort – Bukowina Tatrzańska o długości 153 km. Finałowy, piąty etap to trasa z Zakopanego do Krakowa. Kolarze przejadą 188 km, mijając m.in. Czarny Dunajec, Górę Makowską i Kalwarię Zebrzydowską. Zmagania w 77. Tour de Pologne zakończą się trzema pętlami w Krakowie.

Etapy 77. Tour de Pologne (5-9 sierpnia):

Etap I: Chorzów – Katowice (195,8 km)
Etap II: Opole – Zabrze (151,5 km)
Etap III: Wadowice – Bielsko-Biała (203,1 km)
Etap IV: Bukovina Resort – Bukowina Tatrzańska (152,9 km)
Etap V: Zakopane – Kraków (188 km)