Australijczyk Jack Haig z grupy Orica wygrał szósty etap Tour de Pologne z Wieliczki do Zakopanego. W czołówce – na ósmym miejscu – był Rafał Majka.

W czwartek kolarze mieli do pokonania trudny 189-kilometrowy odcinek górski z Wieliczki do Zakopanego. Był to bardzo ważny etap, w którym wiele miało się wyjaśnić. Tak też się stało. Peter Sagan nie wytrzymał tempa i stracił żółtą koszulkę. Swoją szansę wykorzystał za to Rafał Majka, który przesunął się na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Szósty etap Tour de Pologne z Wieliczki do Zakopanego miał na swojej trasie kilka wymagających i wyczerpujących podjazdów. Kolarze mieli do pokonania pięć górskich premii pierwszej kategorii oraz dwa nieoznakowane wzniesienia. Na początku wyścigu od grupy próbowało odjechać kilkudziesięciu kolarzy, ale nie dali rady. Później udało się to tylko trójce zawodników. Byli to Moreno Moser (Astana), Adam Stachowiak (reprezentacja Polski) i Antwan Tolhoek (LottoNL-Jumbo).

Z każdym kolejnym kilometrem z peletonu odpadali kolejni kolarze. Na 30 kilometrów przed metą odpuścił nawet dotychczasowy lider, Peter Sagan.

W końcówce, z grupki kilkunastu najmocniejszych kolarzy, oderwał się Jack Haig, który wytrzymał do końca i decydujące kilometry czwartkowego etapu przejechał sam. Drugi linię mety przejechał Wout Poels, a trzeci był Bob Jungels. Rafał Majka zakończył etap na ósmym miejscu.

Jak poradzili sobie pozostali Polacy?

Poza ósmym Rafałem Majką, w pierwszej dwudziestce uplasowało się jeszcze dwóch Polaków – Marek Rutkiewicz (15. lokata) i Tomasz Marczyński (19. miejsce).

Niespodziewany gość na trasie

Na około 105 kilometrze pędzący kolarze mieli niespodziewanego kompana. Na trasie pojawił się kucyk. Przestraszony przez jakiś czas podążał razem z kolarzami, ale później zboczył z trasy.

Sagan już się nie liczy

Peter Sagan stracił szansę na końcowe zwycięstwo w całym wyścigu. Nowym liderem został Dylan Teuns z BMC, a Rafał Majka awansował na drugie miejsce. Polak z grupy Bora-Hansgrohe traci tylko sześć sekund i ma ogromne szanse na drugie w karierze zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Tour de Pologne.

Co następnego dnia?

W piątek wielki finał 74. Tour de Pologne. Na trasie Bukovina Resort – Bukowina Tatrzańska (132 km) przewidziano sześć górskich premii pierwszej kategorii.

– Finał tegorocznego Tour de Pologne to rywalizacja na prawdziwie królewskim etapie – zapowiada Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku etap wokół Bukowiny został anulowany. Powód? Ulewny deszcz. Miejmy nadzieję, że w tym roku aura będzie bardziej łaskawa dla kolarzy.

Tygodnik Twoje Zagłębie jest jednym z regionalnych patronów medialnych 74. Tour de Pologne.

Etapy 74. Tour de Pologne:

1. etap (29 lipca 2017): Kraków – Kraków (137 km)
2. etap (30 lipca 2017): Tarnowskie Góry – Katowice (142 km)
3. etap (31 lipca 2017): Jaworzno – Szczyrk (161 km)
4 etap (1 sierpnia 2017): Zawiercie – Zabrze (238 km)
5. etap (2 sierpnia 2017): Olimp Nagawczyna – Rzeszów (130 km)
6. etap (3 sierpnia 2017): Wieliczka – Zakopane (189 km)
7. etap (4 sierpnia 2017): Bukowina Tatrzańska – Bukowina Tatrzańska (132 km)