Fatalnie rozpoczął się trzeci etap tegorocznego Tour de Pologne. Belgijski kolarz Bjorg Lambrecht uległ tragicznemu wypadkowi w okolicach Żor. Został poddany reanimacji i przewieziony do szpitala. Niestety, zmarł na stole operacyjnym.

Do zdarzenia doszło w okolicach Żor. Po około 30 km od startu nastąpiło załamanie pogody i zaczął padać deszcz. W takich okolicznościach jadący dość szybko 22-letni kolarz z ekipy Lotto Soudal uderzył głową w betonowy przepust na drodze.

Kolarz musiał być reanimowany, na miejsce natychmiast wezwano pogotowie, a później także helikopter, który miał zabrać go do szpitala.

Jego stan był na tyle poważny, że nie pozwał na transport helikopterem. Ostatecznie został przewieziony do szpitala w Rybniku. Zmarł na stole operacyjnym. – Kolarz został przywieziony do naszego szpitala w stanie krytycznym. Został przyjęty na SOR, od razu trafił na stół operacyjny. Niestety, w czasie zabiegu kolarz zmarł – powiedział w rozmowie z portalem naszosie.pl Michał Sieroń, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku.

Czesław Lang: Jesteśmy zdruzgotani

– 48 kilometr okazał się kilometrem pechowym. Nie wiem nawet, w jakich okolicznościach się to stało. Bjorg Lambrecht zjechał z trasy, wpadł w głęboką fosę, w wyniku czego odniósł poważnych obrażeń. Były na tyle poważne, że od razu wezwana została karetka i helikopter – powiedział wyraźnie przygnębiony po wyścigu Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne.

– Kolarstwo jest takim sportem, w którym nieraz podejmuje się ryzyko. Tu nie było jednak żadnego zjazdu ani podjazdu. Nie jechał 100 km na godzinę, nie zahaczył o żadną wysepkę. Prosta, szeroka droga. Moment zawahania, zjazd z asfaltu i pechowy dół, w który wpadł kolarz. Odniósł na tyle poważne obrażenia, że nie przeżył tego feralnego wypadku. Ciężko mi cokolwiek powiedzieć – dodał Lang.

Wyścig będzie trwał dalej

Trzeci etap Tour de Pologne ze Stadionu Śląskiego w Chorzowie do Zabrza wygrał ponownie Niemiec Pascal Ackermann. Najlepszy z Polaków Paweł Franczak był 16.

– Wyścig będzie trwał dalej. Jesteśmy smutni, przygnębieni, ale wyścig pojedzie dalej. Będziemy pamiętali o tym młodym kolarzu. Głównie ze względu na niego, dla uhonorowania jego startu podjęliśmy decyzję o kontynuowaniu wyścigu. 76. Tour de Pologne będzie zapamiętany tylko z tego wydarzenia. Ze śmierci zaledwie 22-letniego zawodnika. Ciężko mi powiedzieć więcej – zakończył Czesław Lang, szef wyścigu.

Tygodnik Twoje Zagłębie jest jednym z regionalnych patronów medialnych 76. Tour de Pologne.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

76. Tour de Pologne 2019. Kolejne zwycięstwo Pascala Ackermanna. Etap w cieniu tragedii

Foto: Facebook/Bjorg Lambrecht Official