W sobotę, 3 sierpnia, wystartuje 76. Tour de Pologne. Kolarze rozpoczną rywalizację w Krakowie, a zakończą w Bukowinie Tatrzańskiej.

Przed nami wielkie kolarskie święto. Startuje 76. Tour de Pologne. Zawodnicy pokonają siedem etapów i przejadą 1075 kilometrów. – Myślę, że przed nami wspaniały wyścig. Mamy ciekawą i zróżnicowaną trasę, mieszankę etapów płaskich, pagórkowatych i górskich. Dzięki temu możemy liczyć na zaciętą walkę od startu do mety. Mamy na starcie znakomitych kolarzy, którzy powinni stworzyć fantastyczne widowisko. W tym roku nawiązujemy do stulecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a także stulecia Powstań Śląskich, więc pojawią się także akcenty historyczne – powiedział Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Rafał Majka (@majkarafalofficial)

Wszyscy liczą na Rafała Majkę

Tour de Pologne jest częścią prestiżowego cyklu UCI World Tour, stąd na starcie pojawiają się wszystkie grupy mające prawo rywalizować w wyścigach tego cyklu. W ich składach zobaczymy czołowych kolarzy świata.

Polscy fani liczą przede wszystkim na Rafał Majkę (Bora-Hansgrohe), który w przeszłości wygrywał już Tour de Pologne. – Wszyscy będą ode mnie oczekiwać walki o zwycięstwo, ale zobaczymy, jak to będzie. Na pewno nie pojawię się po to, żeby tylko przejechać wyścig. Powalczę, spróbuję ile dam radę – mówi Rafał Majka.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez TourdePologne (@tourdepologne)

Bez Michała Kwiatkowskiego

W tegorocznym Tour de Pologne nie wystąpi za to Michał Kwiatkowski. Kolarz Team Ineos, zwycięzca Tour de Pologne, sprzed roku musi odpocząć po Tour de France. – Nie jestem kimś, kto lubi zmieniać plany, ale to jest właśnie ten moment. Pomimo tego, że uwielbiam Tour de Pologne, a wspomnienia z ubiegłego roku są wciąż żywe, to w tej edycji niestety nie wystąpię. Teraz już wiem, po przejechaniu Tour de France, że odpoczynek i regeneracja to coś, czego mój organizm domagał się od dawna. Jak dotąd to nie był wymarzony sezon i to chyba dobry moment na refleksję i trochę przemyśleń dotyczących przygotowań do sezonu – tłumaczy Michał Kwiatkowski.

Decyzję Polaka rozumie Czesła Lang. – Jako kolarz doskonale wiem co to znaczy być zmęczonym po trzytygodniowym wysiłku, a do tego nie czuć się w pełni formy. Uważam, że w tej sytuacji to słuszna decyzja – podkreśla szef wyścigu.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez TourdePologne (@tourdepologne)

Wyjątkowa nagroda

Zwycięzca 76. Tour de Pologne otrzyma, jak co roku, wyjątkową nagrodę specjalną – nowoczesną i ekologiczną rzeźbę włoskiego artysty z Trentino Mirko Demattè. – Możliwość wykonania tego trofeum to dla mnie od zawsze wielki zaszczyt. Motywem przewodnim jest tu tradycja i ciągłość. Ważne, aby duch zwycięstwa i duch Polski był obecny w tym symbolu i rozpoznawalny dla każdego – mówi artysta.

Tygodnik Twoje Zagłębie jest jednym z regionalnych patronów medialnych 76. Tour de Pologne.

Etapy 76. Tour de Pologne:

1. etap (3 sierpnia 2019): Kraków – Kraków (132 km)
2. etap (4 sierpnia 2019): Tarnowskie Góry – Katowice (153 km)
3. etap (5 sierpnia 2019): Chorzów – Zabrze (150,5 km)
4 etap (6 sierpnia 2019): Jaworzno – Kocierz (173 km)
5. etap (7 sierpnia 2019): Wieliczka – Bielsko-Biała (154 km)
6. etap (8 sierpnia 2019): Zakopane – Kościelisko (160 km)
7. etap (9 sierpnia 2019): Bukowina Tatrzańska – Bukowina Tatrzańska (153 km)